
Президентът реши да направи ход. Той има своите основания за това. Според мен юридически този ход няма да доведе до нищо - референдум няма да бъде насрочен, остават само политическите последици от него.
Това заяви пред БНТ бившият правен експерт на Румен Радев Крум Зарков. Той напусна поста си в президентската институция, след като държавният глава поиска да бъде свикан референдум за еврото. Юристът обясни, че разбрал за решението на Радев на 9 май - денят, в който президентът обяви искането си.
"По този въпрос е е произнесъл нашият КС - той пита и отговаря на въпроса може ли България да реши до определена дата да не въвежда еврото, какъвто въпрос по същество поставя президентът. И КС постановява, че България, са задълженията, които е поела по международния договор на ЕС, не може едностранно да определя датата, на която ще въведе еврото. България може да определи кога да задейства процедурата за реализиране на този ангажимент. Тя се задейства по два начина - първо с молба да се влезе в т.нар. "чакалня". Второто е с поискване на конвергентния доклад. Затова референдум по този въпрос не би могло конституционно да бъде проведен у нас”, каза той.
Бившият правен експерт на президента обясни и защо е решил да подаде оставка от поста.
“Когато президентът очевидно не прие моето становище, това е бламиране на моята дейност и ако правният секретар има елементарно професионално достойнство, разбира този жест и освобождава поста", посочи той.
Зарков определи като “глупост” теориите, че държавния глава е взимал решения заради намеса от чужди страни. Той бе категоричен - Москва не “натиска копчето” на Румен Радев.
“Трябва да спрем, ако искаме да имаме демократичен дебат, да търсим конспирации зад всяка позиция на президента или други политически играчи. Нещата са други”, каза още юристът.
