Държавният глава Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради разпореждането на председателя на Народното събрание доц. Наталия Киселова да не допусне искането му за провеждане на референдум за въвеждане на еврото у нас. Това заяви самият той в специално изявление пред медиите.

“Солидарността е по-важната от валутата. Загубим ли солидарността обществената тъкан бързо се разпада. И пътят към валутата не минава през трупа на демокрацията, той минава през урните. Затова ще продължа своите усилия българите да бъдат питани на референдум. Ще се сезирам и КС за безпрецедентното нарушение на законността от Народното събрание в лицето на неговия председател”, заяви президентът.

Той обясни, че референдумът, който е предложил не е срещу еврото и че подобни твърдения са манипулация и обида за интелекта на българския наро.

“В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото - че предложеният от мен референдум е срещу еврото са обида за интелекта на българите. Моята цел е ясна - всеки български гражданин да се произнесе за нашата готовност да единната европейска валута през 2026 г.”, каза държавният глава.

Той оптимистично обяви, че действията му на практика са дали резултат, тъй като след внасянето на искането му за референдум, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и председателят на ДПС-НН Делян Пеевски заговорили за първи път за цени и нужда от контрол.

“Твърде късно и под натиск”, заключи Румен Радев. 

И обясни, че в страна, наскоро приела еврото цените на стоките и особено на услугите скочили няколко месеца преди въвеждането на единната европейска валута - още с приемането на конвергентния доклад. После дори били въведени ценови тавани. Президентът изрази надежда, че това у нас няма да се случи. Но обобщи, че пренебрегването на проблема и фактът, че всеки трети българин е в риск от бедност, е показателно, че не бива “да си затваряме очите за тях”. 

Президентът Радев заяви, че е редно да има пакет от мерки. 

"Такива нямаше. Не ги видях и месец по-късно при приемането на Бюджета, а на 5 май излязоха и данните от Министерството на финансите, че постъпленията за първото тримесечие в Бюджета изостават с 20 % на фона на рекордни разходи, заеми и регионални дисбаланси. Затова и предложих всенародно допитване за готовността ни като държава и като общество да приемем еврото през 2026-та година, защото и ползите, и рисковете, лягат върху хората и именно управляващите са тези, които трябва да ги информират откровено, да ги убедят и да потърсят тяхната подкрепа. Ако не я получат, ще имат една година да ги убедят, но не със заклинания, а с реални действия", каза държавният глава.

Той подчерта, че представлява всички българи, за разлика от множеството народни представители, които загърбили конституционния си дълг и защитавали интересите само на своите избиратели.

"Аз ще продължа да представлявам всички български граждани, включително бедните, безгласните и несъгласните, защото солидарността е по-важна от валутата", каза Румен Радев.