Президентката на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард даде по-голяма тежест на ръководителите на националните централни банки на заседанията по паричната политика, като поиска управителният съвет да говори по-малко и да оставя повече време за дебати, предаде Ройтерс, позовавайки се на източници.
Кристалина Георгиева: Влизането в еврозоната е логична стъпка за България
Лагард е поискала от главния икономист на ЕЦБ Филип Лейн и от Изабел Шнабел, която също е член на съвета, да намалят изказванията си, за да могат представителите на националните банки да имат повече време да изразяват мнението си, посочиха шестима източници.
Много членове на управителния съвет отдавна се оплакват, дори още преди Кристин Лагард да оглави банката, че няколко влиятелни гласове преобладават в дебатите, докато други нямат думата, а това според тях изкривява дискусиите.
Василев: Трябва да влезем в еврозоната, за да можем да влияем на решенията на ЕЦБ
Промените се въвеждат от Лагард след някои критики срещу икономическите прогнози на Филип Лейн и неговия екип, които са подценили мащабите и продължителността на сегашния инфлационен натиск.
Президентката на ЕЦБ е решила да ограничи изложенията на членовете на управителния съвет до 20 страници и нареди на екипите си дискусиите да приключват на обяд през първия ден от заседанията на съвета, които обикновено са в сряда, уточниха източниците.
Нов рекорд на инфлацията в еврозоната
Грешките в прогнозите на ЕЦБ я принудиха да промени радикално тона си само за няколко седмици. След като първоначално Кристин Лагард заяви, че е твърде малко вероятно да има вдигане на лихвите тази година, сега вече дава да се разбере, че е възможно първо повишение още през юли.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Законът за въвеждане на еврото: Одобрен от Бюджетната комисия в НС
- Най-възможно е да въведем еврото в началото на 2026 г., смята финансовият министър
- За първи път от 5 години насам ЕЦБ понижи основната лихва
- Свикват две извънредни заседания на СОС заради Симеоновския лифт и движението на „Патриарха“