Ако има Рай на земята, то е Кюстендилският край със сърце Шишковци, кoето е така подредено със своите овощни градини и лозя“, споделя Владимир Димитров – Майстора в свое писмо. Как обаче изглежда днес Раят на земята? 

Рушащо се читалище и гара, липса на визия за развитие на туризма, препълнени кофи за смет, улици, пълни с бездомни кучета и проблеми с водоснабдяването. Така описаха живота в село Шишковци неговите жители по време на среща с кандидата за кмет от ПП-ДБ Кристиян Иванчов и кандидатите за общински съветници от неговия екип. 

„Майстора е една от великите страници в нашата история и трябва да пазим и съхраняваме спомена за него жив и да го предаваме на децата си. Мястото, на което е живял и творил той, заслужава много повече. Жителите на с. Шишковци са пресъздадени в картините на Майстора, а вие сте техните потомци. Трябва да съумеем да развием и представим Шишковци на света, така че селото да привлича туристи, желаещи да се запознаят с живота на Майстора и да се докоснат до неговото творчество. Богатата история на Шишковци трябва да бъде разказвана, къщата-музей на Майстора трябва да привлича туристи, а неговият гроб заслужава да е добре обособен. Тук са живели още много други общественици, дарители – и тяхното дело трябва да бъде помнено и предавано на следващите поколения. За това обаче е нужна работа не само от страна на местните сдружения, а и активна подкрепа от местната власт. В мое лице подкрепата ще бъде категорична в това отношение“, каза Кристиян Иванчов по време на срещата с жителите на селото, в което е живял и творил Майстора. 

Какво направи досегашната администрация за развитието на Шишковци? За това разказват местните жители:

Девет месеца писмо в чекмедже и гара, тънеща в разруха:

За историята на гарата в Шишковци, която е построена с дарения на Андон Виячев и в която през 1935 г. е подредена първата официална изложба на Майстора, разказа по време на срещата с Иванчов и екипа му Кирил Иванов, уредник в къщата-музей на Владимир Димитров-Майстора и председател на сдружението „Възход на Шишковци“:

„В момента гарата тъне в разруха. Тя е бракувана от НКЖИ. Ние обаче разговаряхме с тях и те дадоха съгласието си да я предадат на Община Кюстендил, а след това сдружението „Възход на Шишковци“ да я ремонтираме, възстановим и превърнем в място за културни изяви. Община Кюстендил обаче трябва да даде своето съгласие, за да се случи това. Писахме писмо до тях, но това писмо отлежаваше в чекмеджето на някой общински администратор 9 месеца. Наложи се да ходим с кметицата на Шишковци при г-н Паунов, за да молим да бъде разгледано девет месеца по-късно“, разказа Кирил Иванов. 

Местните споделиха още, че в лицето на администрацията срещат не само бездействие, а и арогантно поведение, а от своя страна Кристиян Иванчов заяви: „Недопустимо е 9 месеца някъде нещо да стои в администрацията. Администрацията е създадена, за да служи в полза на хората и в полза на бизнеса. Администрацията не пречи, не спира, не държи на бюрото си. Администрацията работи – работи за вас. Вие избирате и след това плащате заплатите на администрацията. Сега администрацията се е самозабравила. Една от нашите приоритетни цели е администрацията да започне да работи – да върши работа на всички, за всичко. Аз ви обещавам, че моята врата ще бъде отворена за всеки един“, обърна се Иванчов към присъстващите.

Докладна, план-сметка и бездействие

Бездействието от страна на Общината е не само по отношение на гарата в Шишковци, споделиха местните: „Читалището се руши. Течовете от покрива съсипват сградата и стените вече се рушат отвътре. Слагаме найлони върху книгите, за да ги съхраним. Това е състоянието на читалището. За последните две години сме внесли най-малко шест или седем докладни в Общината – след всеки силен дъжд. Идват, правят план-сметка и дотук“, сподели по време на срещата Ваня Ризова, читалищен секретар. 

Тя показа сградата на читалището на Кристиян Иванчов и екипа му – сградата разполага с кинотеатрален салон с 303 места, богата библиотека и читалня, камерна, изложбена, заседателна и ритуална зала. Всичко това обаче става жертва на течовете от покрива, които започват да рушат стените. Тъй като общината не взема мерки, читалищните дейци се опитват да съхранят сградата с подръчни средства – и са поставили найлони върху книгите в библиотеката, за да не бъдат унищожени, а върху рафтовете с книги – легени, в които да се събира водата. 

Кристиян Иванчов определи подобно бездействие от страна на Общината като безумно и посочи, че с екипа му няма да пестят сили и средства да съхранят и популяризират културните сгради на територията на Общината. 

По време на срещата той сподели пред жителите на Шишковци още един приоритет, залегнал в програмата на екипа му – всяко едно населено място да разполага със собствен бюджет: „Това ще позволи кметовете на малките населени места да имат оперативна самостоятелност при възникване на проблем, който не търпи отлагане – да взематрешение и да имат финансова възможност това да се случи. Ще следим стриктно обаче за правилното изразходване на тези средства, защото те трябва да отиват единствено в полза на хората и за населеното място“, категоричен бе кандидатът за кмет. 

Рая на земята, описан от Майстора – пълен с бездомни кучета и боклуци 

Занемаряването на културни сгради и липса на адекватна политика по отношение на развитието на туризма в селото не са единствените проблеми, които споделиха жителите на с. Шишковци по време на срещата си с Кристиян Иванчов и екипа му. 

Те се оплакаха и от липсата на адекватна политика по отношение на решаването на проблема, свързан с бездомните кучета: „Всяка сутрин родителите водим децата до центъра, за да се качат в бусовете към училище, за да не ги нападнат кучетата. Децата се страхуват и ние се страхуваме“, споделиха жителите на с. Шишковци. 

В отговор Кристиян Иванчов заяви: „Недопустимо е нашето битие да се определя от бездомните кучета по улицата и да не можем да се справим. Всяка година Община Кюстендил има програма за работа с овладяване на популацията на тези кучета, но тя остава само на хартия и не се изпълнява. Какво предлагаме ние? Ще изготвим и спазваме дългосрочна общинска програма за овладяването на популацията на бездомните кучета. Ще разширимприюта, ще приберем кучетата и ще овладеем популацията. Ще работим по превръщането на приюта в място, където животните да живеят добре и да получават качествена грижа. Ще стартираме и кампания по кастрация на бездомните и дворните кучета в територията на Общината. Време е този проблем да бъде решен и ще го направим“, категоричен бе той. 

Другият проблем, който споделиха жителите на Шишковци, е липсата на адекватен план за сметосъбиране в селото: „Боклукът се изхвърля веднъж на две седмици, а сега от един месец не са минавали. В селото има само два големи контейнера и те се пълнят за два дни“, казаха присъстващите. Припомнено беше, че преди 16 години Петър Паунов дойде на власт с обещанието, че ще реши проблема с боклука. 16 години по-късно обаче има увеличени данъци, а проблемът с боклука все още не е решен. 

Присъстващите на срещата в с. Шишковци изразиха удовлетворение, че в екипа на Кристиян Иванчов влизат млади, образовани и мотивирани да работят хора, сред които и Николай Брънзалов, чийто род е свързан със село Шишковци. По време на срещата в Шишковци кандидатът за общински съветник от екипа на Иванчов се обърна към присъстващите: 

„Когато ме поканиха да се включа в екипа на Кристиян Иванчов, аз казах: „Аз съм човек, който по професия и образование е актьор, мога да бъда полезен в сферата на културата“. Също така казах, че една от мисиите, които съм приел, е село Шишковци, а Кристиян ми отговори: „Имаш моята подкрепа“. Тук имаме златна мина, имаме много силна притегателна точка – Владимир Димитров- Майстора. Ако се работи, за да се привличат туристи, тогава и инфраструктурата ще се подобри, чистотата на населеното място ще се промени. В лицето на г-н Иванчов и на нашия екип вие имате пълна подкрепа и за културата, и за решаването на проблема с боклука, и за решаването на проблема с бездомните кучета“, каза Николай Брънзалов. 

„Поемам сериозният ангажимент пред вас - няма да жалим сили и средства, за да работим Шишковци да се развива. След 16 години застой трудно може да искаме веднага да се видят резултатите, но със система, упорита и продължителна работа, ще успеем. Крайно време е да спрем тази разруха и да започнем да градим“, допълни Кристиян Иванчов. 

„Въпросът, който трябва да си зададем, е: искаме ли да продължим по този начин или искаме да направим промяна? Ако досега чакахме 9 месеца някой да реши нещо за дадено писмо, на 29 октомври един път се решава, но ние го решаваме. Нямаме право повече на грешка, най-малко заради децата ни. Стоя зад всяка една дума, която казах – и с делата ни, заедно с екипа ми, ще ви убедим в това“, каза в заключение Кристиян Иванчов. 

Купуването и продаването на гласове е престъпление!

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм