“Това, което се случва в последните няколко години в България е, че е в постоянна предизборна обстановка. Промените в конституцията, които позволиха функционирането на парламента в момент на предизборна кампания, доведоха до по-голямо харчене на средства”. Така основателят на Института за пазарна икономика Красен Станчев коментира в предаването “Стълбището” по Дарик радио отношенията между политиката и икономиката у нас.

Дарик

Според него “развързването на кесията” е следствие на една много проста причина.

“Хората в парламента очакват избори, но носят колективна отговорност, т.е. те са безотговорни. Служебното правителство, което и да е то, е по-скоро обратното - то е отговорно за това, което се случва в страната, но няма изход и трябва да изпълнява решенията на парламента. И има три-четири такива решения, които увеличават риска от хаос в публичните финанси”, обясни Красен Станчев.

Той подчерта, че когато има ограничаване на свободата на политиците, икономиката върви добре. Когато се наблюдава обратната ситуация обаче, се случва обратното - икономиката не върви.  

Дарик

Красен Станчев прогнозира, че след изборите политическите сили ще направят опит да скрепят относително стабилна коалиция в евентуално редовно правителство. 

Вероятно е възможно това да стане с три партии. Вероятно това ще бъдат ГЕРБ, ДПС и ИТН (ако минат 4% бариера), това няма да бъде траен парламент”, каза Станчев.

Още от анализа на Красен Станчев слушайте и гледайте в прикачените файлове.