Крайнодесни лидери от цяла Европа излязоха с реакции след новината за осъдителната присъда на Марин льо Пен. Председателката на „Национален сбор“ получи 4 години затвор, както и 5 години лишаване от публични длъжности, което дефакто я спря по пътя към президентския пост.

Унгарецът Виктор Орбан, нидерландецът Герт Вилдерс и италианецът Матео Салвини бяха сред онези, които определиха случилото се като „заплаха за демокрацията“. Орбан демонстрира солидарност, като публикува в социалната мрежа X пост на френски език: „Je suis Marine“ („Аз съм Марин“). Вилдерс също публикува в Х, че е сигурен, че Льо Пен ще спечелиобжалването си и че тя ще бъде следващият президент на Франция. Салвини също се включи в социалните мрежи: „пълен напред, приятелко!“.

От Русия се включи дори Кремъл. Дмитрий Песков, говорител на президента Владимир Путин, прояви внезапен интерес към демокрацията, като заяви, че „ситуацията с Марин Льо Пен представлява нарушение на демократичните норми“. Доналд Тръмп заяви, че присъдата на Льо Пен е „много важен въпрос“ като се има предвид, че тя е водила като потенциален кандидат за президент и цялата случка била в стила на Франция като държава.

Когато беше изправен пред редица правни предизвикателства преди президентските избори в САЩ през ноември, Тръмп нападна всички, които участваха в съдебните дела срещу него, както и медиите, чиито разследвания за него той отново нарече „незаконни“ и „лов на вещици“.

Някои анализатори смятат, че във Франция е възможно „Национален сбор“ да спечели и да увеличи популярността си от цялото медийно внимание, свързано с присъдата, делото за обжалване, което ще последва, и бунтарското чувство сред голяма част от избирателите, които имат усещането за опит за потискане на волята на народа, лишавайки го от честния му избор за президент.