Номинацията на област Бургас, Станко Киров – майстор кошничар от Българово, вече е вписан в регистъра на Министерството на културата като номинирана и отличена регионална кандидатура по процедура за попълване на Националната система „Живи човешки съкровища“ – кампания 2024. На тържествена церемония в Министерството на културата зам.-министърът на културата Калин Вельов награди номинираните и вписаните в регионалната и националната представителна листа на елементи на нематериално културно наследство - Националната система „Живи човешки съкровища – България“ – 2024. Процедурата се обявява през две години и вписаните в Националната листа стават част от нематериалното културно наследство на България.
Експертна комисия на областно ниво, която включваше специалисти от БАН, РИМ-Бургас, Областния читалищен съвет и Областна администрация Бургас единодушно излъчиха кандидатурата на Станко Киров, която да представлява област Бургас пред Министерството на културата. Отличените получиха грамоти за приноса си в опазването и популяризирането на националната културна идентичност и по повод вписването на съответния елемент в Националната листа.
В миналото кошничарството е било добре познат занаят в региона. Във всяко семейство до средата на XX век е имало плетени съдове и изделия. Познанията за изработването им са се предавали през поколенията, като често то се е извършвало от някой член на семейството. Днес само Станко Киров е носител на занаята в област Бургас. Той е усвоил кошничарството, упражнява го като основно занятие – професия, развива го в своята работилница, изградена в град Българово. Обучава и студенти във филиала на Националната художествена академия в Бургас. Майстор Киров практикува занаята от 30 години без прекъсване в работилницата си в Българово и в Етнографски комплекс „Генгер“ - Айтос, изработвайки висококачествени кошничарски изделия с много широк спектър на приложение. В подкрепа на неговата кандидатура се обявиха кметът на Община Айтос Васил Едрев и заместник-кметът на Община Бургас Диана Саватева.
Станко Киров започва своята подготовка за следващия подбор за националната листа на живите човешки съкровища, която ще се проведе след две години, убеден, че в този занаят има потенциал и той трябва да бъде съхранен в автентичния си вид за идните поколения и да привлича бъдещи майстори да го практикуват.