Колко години трябва да е навършило едно дете, преди да получи първия си мобилен телефон?

Има само един правилен отговор, ако искате децата ви да водят по-щастлив и по-успешен живот, и той е “Изчакайте възможно най-дълго”, казва преподавателят по психология в Йейлския университет Лори Сантос, съобщава Darik Business Review.

“Смятам, че колкото по-дълго можем да удържим, преди да предоставим на децата различни технологии, толкова по-добре,” казва пред CNBC Сантос, която преподава в най-популярния курс на университета и води подкаста The Happiness Lab.

Децата на възраст между 8 и 12 г. прекарват по малко под 5 часа на ден залепени за екраните си, а тийнейджърите натрупват близо осем часа, според проучване от 2019 г. на организацията Common Sense Media.

Това време пред екрана рядко се използва за креативни дейности, като програмиране или създаване на дигитално изкуство.

Вместо това, младите хора прекарват повечето си време на телефона в социалните медии или в гледането на видеа, пише ръководителят на изследванията в Common Sense в анализа към доклада.

Това вероятно допринася за лошото психическо здраве по начини, които засягат децата по-различно от възрастните и за разсейването в класната стая, казва Сантос.

Социалните медии също така излагат много деца на кибертормоз, реч на омразата и дискриминация, информираха от Make It през май. Дори YouTube видеа, предназначени за деца, могат да съдържат злонамерено, смущаващо или неподходящо съдържание, отбелязват от CNBC през 2018 г.

Самият брой известия, които едно дете може да получи от социалните медии (вероятно повече дори от своите родители), може да бъде съкрушителен, казва Сантос.

“В днешно време тийнейджъри получават по около 200 известия на телефоните си на ден,” казва тя. “Това са мозъци, които все още се формират и се опитват да се концентрират в училище, докато телефоните им постоянно бълват известия.”

Ако родителите успеят да удържат купуването на телефон на своите деца, докато не достигнат осми клас, това носи своите ползи, според организацията Wait Until 8th.

Сред тях са по-малък риск от тревожност и депресия, увеличено количество и качество на съня, повече време за физически дейности на открито.

Родителите също така трябва да дават пример, допълва Сантос. Ако сте постоянно на телефона си, ще бъде по-трудно да оправдаете решението си детето ви да няма такъв. “То няма да иска да прави това, което казвате, а това, което правите,” казва Сантос.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм