По –важно е да се знае какво седи в „Баленсиаги"-те, кой е облякъл "Nike tech"-a и какво има под „buzz cut"-а.

Това коментира психологът Калин Гайтанджиев в ефира на Дарик по отношение на така нашумелите "локали". 

„Най-общо казано това са деца между 13 и 18 години. Интересното е, че е много ниска възрастовата граница. Те предимно си седят в квартала, нямат какво да правят по цял ден, отвреме на време ходят в някой мол, събират се в групички. Има много общи неща между тях и футболните агитки и между тях и младежите, които биват използвани от патриотичните организации, националистическите такива. Общото е в агресията и нихилизма им, но разликата е, че футболният хулиган и привърженика на някоя националистическа партия или движение все пак има нещо, което ги обединява. Извратената любов към клуба в единия случай, в другия случай извратената любов към родината. При локалните такова нещо не съществува", обясни психологът Калин Гайтанджиев.

Той обърна внимание и на името – „локали".

„Много ми харесва, че ги наричаш с истинското им име – напоследък се появи една чуждица "local", която не отговаря на тяхното описание. Медиите се заеха с тяхното описание, описват външния им вид, описват поведението им, обаче е по-важно да се знае какво седи в „Баленсиаги"-те, кой е облякъл "Nike tech"-a и какво има под „buzz cut"-а.", добави Гайтанджиев.

Локалите са продукт на много процеси, които са се случвали назад във времето и които не е имало как да бъдат овладяни в действителността, в която живеем, каза още Гайтанджиев.

„Би било интересно да направим профил на локалния, ама не по външен вид, не къде ходи и какво правим – то е ясно , че изглеждат по определен начин, че са изключително агресивни. Но по-скоро как се пръкнаха. За да могат хората да си представят какво представлява един локален, ще го визуализирам. На времето, не много отдавна, нашумя случаят на прокурорския син от Перник – той е типичният пример за локален. Изглежда като тях, изключително агресивен е и всъщност когато го питаха защо е правил това, което е правил – да бие хората по улицата си или приятелката си, той каза едно нищо: „Всеки един, който говори против семейството ми, ще бъде бит, а нея я бих, защото се опита да ме зареже." Това представлява нагласата. Това е ценностната система – който е против мен, който е извън групата ни, ще бъде бит, който е по-различен, ще бъде бит и който се опита да ме изостави, ще бъде набит", обясни още той. 

Според психолога в сегашния контекст те се създават, защото като всеки един човек, и те имат нуждата от принадлежност:

„Аз искам да принадлежа към нещо, да бъда някой с някого. Другото, което е като водещ мотив, е „аз искам да се идентифицирам с някого". Но когато нямам умението да видя отвъд себе си и да погледна малко в бъдещето, аз ще се хвана за това, което имам тук и сега. И то е братока ми от квартала. Това, което трябва да се знае е, че има много момичета между тях, които отговарят на един определен профил", каза още той. 

За мисленето на локалите Гайтанджиев обобщи - понеже нямам нищо друго, за което да се хвана, ще се хвана с този, който е като мен и с това да съм агресивен спрямо различните.

„Страшното е, че няма лайтмотив. Можеш да оправдаеш фена на Левски, който скача на бой на фена на ЦСКА. Или привърженика на „Възраждане", който отива и замеря и троши сградата на Европа, защото той има някаква представа и илюзорна, измамна глупост в главата си. Но при локалните това е необичайното и плашещото", коментира още психологът.

На въпрос този стремеж към гангстерското поведение протест ли е, доказване е, или по-скоро запълва някаква дупка, Калин Гайтанджиев отговори така:

„По-скоро второто. Аз си направих труда, работих по темата, прослушах част от музиката, която те слушат. Мога да цитирам дословно: „Най-важното е всеки ден да изкараш парите, да сложиш храната на масата и сълзите на враговете ти да са сервирани." Другото, което казват, което определя профила на момичетата в групите им, цитата е от изпълнител, който те слушат – маргинализирани БГ рапърчета: „Ако аз не я натискам, значи има гъби. А ако не ми дава, времето ми губи." Лайтмотив водещ, който ги определя. Винаги е бил интересен профила на гангстера, но те не са и такива."

Локалният е продукт на действителността, в която живеем, заяви още Гайтанджиев.

„Ние наблюдаваме ненормално поведение на собствените си политици. Ние наблюдаваме... Това, което направи президента Радев, е срамно. Защото то не е глобално, то няма да бъде прието, но това е начинът, по който се създават внушения. И в основите на неговите действия е това да внуши страх. Този страх е през съмнение. Това нещо създава омразата, която води", добави още експертът. 

Чуйте целия разговор в прикачения звуков файл.