Близо 120 000 души в ЕС умират всяка година от ракови заболявания, причинени от работата им, казаха от КНСБ. За България конкретна статистика към този момент няма, но е важно да бъде създадена, за да разберем къде е нашата държава в тези числа, каза вицепрезидентът на синдиката Огнян Атанасов.

Така от Конфедерацията на независимите синдикати в България се обърнаха към Министерство на здравеопазването и НОИ, за да ги призоват да работят заедно за създаване на пътна карта за канцерогените.

Една пътна карта би ни дала ръководство за справяне с всички проблеми, свързани с канцерогенните и другите опасни вещества на работното място, каза Огнян Атанасов.

„Пътната карта за кацерогени всъщност ни дава основните насоки,  които трябва да се вземат в предприятията и от институциите и като материали, и като ръководства както към работодателите, така и към работниците, за справяне с всички тези проблеми. Има изключително богат материал в тази пътна карта за канцерогени. Може би това е първото представяне на картата.“

Според зам.-министъра на здравеопазването Добромира Карева постигането на здравословна и безопасна работна среда е възможно.

„Счита се, че ракът е една от основните причини за свързаните с работата смъртни случаи в ЕС. В различните производствени процеси и предприятия има много опасни вещества, класифицирани като канцерогени, на които работниците могат да бъдат изложени. Отговорност на всички нас е да направим повече за предотвратяване и справяне с рисковете, изтичащи от професионалната експозиция на химични продукти и вещества, в това число и канцерогени, и да се ограничат вредите за здравето, дължащи се на прекомерна експозиция на отпадни вещества с цел намаляване и предотвратяване на свързаните с работата заболявания.“

Според КНСБ четирите етапа, които трябва да бъдат интегрирани у нас в работна среда, където хората са изложени на канцерогени, са профилактика, ранно откриване,  лечение и качествен начин на живот за заболелите.