КНСБ настоява работното време в България да е както в Европейския съюз - до 52 часа седмично. На пресконференция, посветена на последните изменения в Кодекса на труда, вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов уточни, че работното време в България е 56 часа или с 4 часа повече отколкото в Европейския съюз.
По думите му промените в Кодекса на труда от 1 януари целят да повишат съчетаването на трудовия и семеен живот. Но липсва ангажиментът на държавата за правната регламентация за сумираното изчисляване на работното време.
Кои инциденти се приемат за трудови злополуки в хоумофиса?
От КНСБ настояха и за прозрачни отношения между работодателя и служителя в елементите на трудово отношение. От конфедерацията искат и в Кодекса на труда да се даде дефиниция за търговска тайна и конфликт на интереси.
Сред новостите в Кодекса на труда е, че при всяко изменение на трудовото правоотношение работодателят е длъжен най-късно до влизане в сила на изменението да предостави на работника или служителя необходимата информация, като това трябва да се случи в писмен вид и да съдържа данни за извършените промени. Това коментира , вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов. Друга промяна урежда изпитателни срок при сключване на трудов договор, като до момента този срок беше до 6 месеца.
„Галъп“: 80% от българите намират за реална опасността от недостиг на газ
Капитанов обърна внимание и на друга промяна, според която работодателят е длъжен да осигури на работника или служителя нормални условия за изпълнение на работата по трудовото правоотношение, за която се е уговорил. Работодателят има и ангажимент да запознае служителя с условията и реда за прекратяване на трудовия договор, както и да предоставя информация за осигуряваните обучения. Когато работодателят реши да включи работник и служител в курс за повишаване на неговата квалификация, посветеното на обучението време се отчита като работно време.
Националният секретар на КНСБ Величка Микова коментира отпуската на баща или осиновител за полагане на грижи за деца до 8-годишна възраст за период от два месеца, която може да се ползва наведнъж или на части.
НПО: На всеки четири секунди един човек умира от глад
Микова уточни, че родител или осиновител на дете до 8-годишна възраст има право писмено да предложи на работодателя изменение за определен период на продължителността и разпределението на работното му време.
С промените в Кодекса на труда се уреждат и правата на работниците или служителите, които полагат грижи за свои роднини поради сериозни медицински причини. Те могат да предложат на работодателя изменения в трудовото отношение за определен период от време.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм