Ако проблеми с интернета не позволят на служител, работещ хоумофис, да си свърши задачите за деня, работодателят му няма право да го санкционира с удържане на пари от заплатата. В това бе категоричен изпълнителният директор на Главната инспекция по труда Елена Аврамова, която днес, 26 януари, бе изслушана в парламентарната комисия по електронно управление. Дали счупените след падане у дома в работно време крак или ръка представляват трудова злополука за дистанционно работещите, ще преценяват комисии.

По-голямото женско присъствие увеличава „колективния интелект“ в работната среда

С въпросници и проверки по сигнали Главната инспекция по труда ще следи спазват ли се правата на дистанционно работещите. Контролът ще бъде в полза на служителите, обясни изпълнителният директор на инспекцията Елена Аврамова, уверявайки че проверките ще са безпристрастни и няма да се допуска обидени работници да компрометират шефовете си с несъстоятелни сигнали.

Комисии установяват дали работещите дистанционно са претърпели трудова злополука, ако са пострадали у дома в работно време, обясни заместник-министърът на труда и социалната политика Иван Кръстев.

Едва 28 % от работодателите у нас предлагали „хоумофис“ преди пандемията

Ако интернетът на дистанционно работещия спре и той не може да изпълни ангажиментите си, шефът му няма право да му удържа от заплатата, категорична е  Елена Аврамова.

Заместник социалният министър Кръстев призна, че към момента липсват механизми, по които работодателите да компенсират хоумофис служителите, ако им се налага да ползват личните си ток и интернет, за да се трудят.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук