Над 1000 мъртви планински чинки (Fringilla montifringilla) бяха открити край Копривщица в първите дни на 2025 година. Случаят предизвика широк обществен интерес и доведе до намесата на столичната екоинспекция, която сигнализира сектора за престъпления против околната среда към Главна дирекция „Национална полиция“, съобщи БТА.
От Спасителния център за диви животни на „Зелени Балкани“ съобщиха за 1007 загинали и 31 ранени птици. Според проведените аутопсии и анализи, причината за смъртта е стрес, предизвикан от пиротехнически изделия. Специалистите подчертаха, че отрова и птичи грип са изключени като възможни причини.
Планинската чинка, която е защитен вид според Закона за биологичното разнообразие, не се размножава в България, а зимува на територията на страната. Тези пойни птици са особено уязвими към шумови и светлинни въздействия през нощта, което може да доведе до дезориентация, сблъсъци с препятствия и масова смърт.
От Министерството на околната среда и водите (МОСВ) подчертаха, че фойерверките представляват специфична форма на шумово и светлинно замърсяване, което може да има сериозни последствия върху орнитофауната в България. Експертите препоръчват ограничаване на използването на пиротехнически изделия в защитени територии, зони с висока концентрация на птици и орнитологично важни места.
Кметът на Копривщица: Необходими са допълнителни изследвания
Кметът на Копривщица Мария Тороманова заяви, че не смята фойерверките за основна причина за смъртта на птиците. По нейни думи, мъртвите чинки са открити извън града, където няма данни за използване на пиротехника. Тя добави, че са необходими допълнителни анализи от независима лаборатория, за да се установи точната причина.
Тороманова отбеляза, че снимки на мъртви птици са били публикувани в социалните мрежи преди 31 декември, което поражда съмнения за други възможни фактори като сурови климатични условия.
Екологична отговорност и бъдещи мерки
Случаят подчертава необходимостта от внимателно планиране и регулиране на пиротехническите шоута, особено в райони с висока природозащитна стойност. Организации като „Зелени Балкани“ апелират за използване на фойерверки само от специалисти и при спазване на ясни правила за безопасност.