Стотици птици станаха жертва на новогодишните фойерверки и пиратки в Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни „Зелени Балкани“, които на 1 януари сутринта получават сигнал за много паднали и умрели планински чинки на около 200 метра от града.
„Планинската чинка е вид малка пойна птица, която зимува на територията на България и прави големи струпвания от хиляди птици“, обясни ветеринарният лекар д-р Руско Петров.
Сигнали за стотици умрели птици
Около 11 ч. на 1 януари сутринта от Спасителния център за диви животни „Зелени Балкани“ получават сигнали от граждани, че има доста паднали и умрели птици на 100-200 метра от Копривщица.
„И като отидохме на мястото, вече ние бяхме в късния следобед там, успяхме за няколко часа да съберем 591 броя умрели високопланински чинки. Съответно и 15 живи чинки успяхме да уловим. Казвам живи, полуживи по-скоро, защото на другия ден няколко от тях вече бяха умрели“, разказа д-р Руско Петров, който освен ветеринарен лекар, е и оперативен управител на спасителния център.
След като втори екип е отишъл отново, към момента в спасителния център има 1 007 починали птици, уточни д-р Руско Петров. Той обясни, че аутопсията е посочила като причина за смъртта голям стрес.
„По стечение на обстоятелствата са решили да зимуват точно в района на Копривщица. Вие знаете, че самото градче първо е много малко и птиците, тъй като се струпват на огромни струпвания от хиляди птици, са били на много близко разстояние от самото градче. И съответно този стрес от новогодишните зари най-вероятно е довело до смъртта на толкова голям брой птици“, коментира д-р Петров.
Петров допълни, че новогодишните фойерверки от общините не са големият проблем, тъй като те са в централните части.
„Не, че и те не вредят, но не толкова, колкото самата война с пиратките и зарята, която започва още някъде след 22 часа и приключва някъде след 1-2 часа през нощта. Но домашните кучета и котки, бездомните кучета и котки не знам дали знаете какъв ужас изпитват. Нашето домашно куче с часове не иска да излезе и да се покаже милото, цялото трепери“, коментира медикът.
„Тези неща влияят негативно не само на дивите, но и на домашните и на селскостопанските животни“, обобщи д-р Руско Петров. Той подчерта, че трябва да проявяваме съобразителност към заобикалящата ни среда.