Ново проучване разкрива, че едно петминутно лечение може да унищожи раковите тумори без инвазивна операция или забележими странични ефекти. Изследователи от университета Цинхуа в Пекин разкриват, че обещаващата процедура използва лазер за нагряване на наноматериали, инжектирани в тумора - за нагряване на клетките и убиването им, съобщава "Стъди Файндс".

При експерименти върху мишки една петминутна доза от близка до инфрачервената светлина успешно елиминира солидни тумори на черния дроб, без да създава странични ефекти през следващия месец след лечението.

Учени създадоха ставна протеза с покритие за ускорено разтваряне в костта

"Изкореняването на туморите е мечта на пациенти с рак и изследователи от много години", казва в съобщение за медиите авторът на изследването Я Дин, професор в Главната лаборатория за контрол на качеството на лекарствата и фармакологична бдителност в Китайския фармацевтичен университет.

"От голямо значение е да се премахнат рецидивите и метастазите на рака в други части на тялото. Поради сложността, разнообразието и хетерогенността на туморите обаче е малко вероятно една-единствена терапия да елиминира напълно тумора. Ето защо си поставихме за цел да разработим прост материал или система за синергично лечение и унищожение на тумори", каза той.

Ракът на белия дроб е сред най-разпространените онкологични заболявания за последните 2 г.

Обичайните методи за лечение на рак, включително химиотерапията, често водят до болезнени странични ефекти за пациентите и дори могат да увредят здрави клетки, докато лекарите се опитват да отстранят целия тумор. Налични са по-малко инвазивни и по-малко токсични варианти, но учените не знаят дали те са достатъчно агресивни, за да победят действително рака. Едно от тези лечения е фототермалната терапия.

Лекарите инжектират наноматериали, обикновено златни нанопръчици, в раковия тумор и след това ги излагат на близка до инфрачервената светлина. Процедурата възбужда златото, като кара метала да отделя топлина, която убива раковите клетки. В новото проучване се разглежда тристранен подход за повишаване на ефективността на тази терапия при унищожаването на тумори.

Пандемията води до ръст на болните с рак

"Фототермалната терапия е привлекателна терапия за рак, тъй като е неинвазивна, осигурява висока времево-пространствена разделителна способност за прецизно насочване към туморите и не е токсична", обяснява авторът на изследването Янлун Хоу, професор в катедрата по материалознание и инженерство в Пекинския университет.

"Въпреки тези обещаващи предимства, фототермалната терапия сама по себе си често води до неуспех, особено при по-големи тумори. Ние разработихме нашето лечение, за да надградим потенциала на тази терапия с надеждата да решим този проблем."

Лазерът възбужда златните нанопръчици при по-дълги дължини на вълните, което позволява на лечението да достигне по-дълбоко разположени ракови клетки. На втория етап наноматериалът активира и химиотерапевтично лекарство (5-флуроурацил), инжектирано в туморните клетки.

При третия етап на атаката наноматериалът имитира ензими, които превръщат водородния пероксид в реактивни кислородни видове. Тези свободни радикали принуждават раковите клетки да се "самоунищожат".

"За пръв път направихме леки и разумни структурни промени в нанопръчиците, като цялостно подобрихме способността на наноматериалите да се ориентират в сложни заболявания", казва Дин. "Резултатът е нов терапевтичен агент, който може ефективно да лекува тумори."

Сега екипът планира да проучи как наноплатформата въздейства върху здравите клетки и как процедурата може да повлияе на метаболизма на пациента след лечението.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук