Руски изследователи разработиха тазобедрена протеза, чието покритие ускорява процеса на сливане с костта и намалява риска от инфекции след операция, съобщиха медиите в Русия.
Автори на разработката са специалисти от Самарския държавен медицински университет (SamSMU), Института за наука и технологии „Сколково“ и биоинженеринговата компания „Тиос“. Всички организации са членове на консорциума „Бионично инженерство в медицината“ на Националната технологична инициатива (NTI), базиран в Самарския държавен медицински университет.
"Учените създадоха изкуствена тазобедрена става, чийто горен слой се състои от полимерни материали, които се разтварят в тялото, освобождавайки лекарството. Покритието значително ще повиши антимикробните свойства на протезата и ще осигури по-добро сливане на импланта с костта “, обясниха от платформата NTI.
Полимерните филми, които покриват ставата, могат да се сравнят с блистерните опаковки на таблетки. Микроконтейнерите се „отварят“ поради факта, че полимерните филми са направени от полимлечна киселина и други биоразградими вещества, които се разтварят в организма. Учените могат да „програмират“ такъв филм да освобождава лекарството бавно или, обратно, спешно да освободи цялото съдържание под действието на ултразвук.
Тестовете са показали способността на покритието да предотвратява нежелани белези на мястото на трансплантацията, уточниха още изследователите. "Създателите вече са извършили първото протезиране с помощта на имплант. На пациент с костен хондросарком (вид рак на костите) бе поставена протеза с филмово покритие и антибиотик вътре. Операцията бе извършена в Московския научно-практически център за тумори на костите, меките тъкани и кожата. Авторите отбелязват високата плътност и лесното зареждане на филмите, което ги прави подходящи за персонализирана терапия.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук