Китай изстреля втория от трите модула от космическата си станция, съобщи БТА.
Модулът-лаборатория "Вънтян" е дълъг почти 18 м, а диаметърът му е 4,2 м. Тежи около 20 тона. Изстрелян е без тайконавт в него. Той би трябвало да се скачи с модула "Тянхъ" - първия от космическата станция, който е на орбита от април.
The moment of Long March 5B Y3 liftoff. Watch till the end and feel the ground shaking! Docking will happen ~13 hours later!#CZ5B #Wentianhttps://t.co/oegj302VSc
(c) CASC pic.twitter.com/QLHcp0DjSB — China 'N Asia Spaceflight???? (@CNSpaceflight) July 24, 2022
САЩ ще похарчат 1,3 милиарда долара за система от сателити за проследяване на хиперзвукови ракети
Операцията ще е деликатна за екипажа, защото ще са необходими операции с голяма точност, някои извършени с роботизирана ръка.
"Вънтян" има три спални зони, тоалетна и кухня, но и етажерки за научни опити. Ще служи също за резервна платформа за контрол на станцията при инцидент.
Китай инвестира милиарди евро в космическата си програма от няколко десетилетия. Страната изпрати първия си тайконавт в космоса през 2003 г.
Китай планира да отиде на Луната, Марс и много по-далеч
През 2019 г. приземи космически апарат на обратната страна на Луната, което беше първото такова кацане в света. През 2020 г. Китай донесе проби от Луната, а през следващата година приземи малък робот на Марс. Страната също така планира да изпрати хора на Луната до 2030 г.
Очаква се китайската космическа станция "Тянгун" (Небесен дворец) да започне работа до края на годината.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм