Реципрочни мерки, с които да отговорят на митата, обявени от американския президент Доналд Тръмп, готвят Европейския съюз (EС) и Китай. САЩ определи базова тарифна ставка от 10% за внос от всички държави. Митата за внасяне от ЕС ще са 20%, от Китай - 34%, а от Виетнам – 46%.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен определи митата, обявени от Тръмп като сериозен удар по световната икономика. В позиция, разпратена преди партньорската среща на върха ЕС - Узбекистан в Самарканд тя обяви, че ако преговорите се окажат без резултат, Европейският съюз е готов да отговори с ответни мерки.

“Вече финализираме първия комплекс от насрещни мерки в отговор на митата върху алуминия и стоманата. В момента се подготвяме и за още контрамерки, за да защитим интересите и компаниите си, ако преговорите не дадат резултат”, каза  Урсула фон дер Лайен.

Китай също не остана равнодушен на решението базовата тарифна ставка, определена от САЩ. Говорител на Министерството на търговията в Пекин, цитиран от “Синхуа” съобщи, че Китай се противопоставя решително на американските "реципрочни мита" и на свой ред ще въведе насрещни мерки, за да защити правата и интересите си.

“Историята показва, че увеличаването на митническите ставки не може да реши проблемите на САЩ. То вреди на американските интереси и застрашава глобалното икономическо развитие, а също и стабилността на веригите за производство и доставки”, посочи официалният представител.

Китай призова американският президент незабавно да отменят едностранните мита.

“В търговските войни няма победители, а протекционизмът е път за никъде”, каза още говорителят.

Най-тежки са ставките, наложени от САЩ за вноса от Китай, който е един от най-големите му търговски партньори. Пекин отговори на тези мита с налози в размер на до 15% върху редица селскостопански стоки от САЩ, включително соя, свинско и пилешко месо, предаде БТА.

Франс прес отбелязва, че американските мита заплашват да навредят на крехкото икономическо възстановяване на Китай, който се бори с дългогодишната дългова криза в сектора на недвижимите имоти и с трайно ниското потребление.