![Кирил Петков: КЗК знае, че проблемът с цените е по цялата верига на доставки](/media/728/1000096262.l.webp)
„Високите цени на храните се усещат от всички българи, но вместо да се предлагат реални решения, партии като ДПС „Ново начало“ искат да замажат очите на българските граждани със закони за фиксиране на надценки, които знаем, че не работят. Това е поредната мъгла, която ни готвят в парламента.“ Това заяви съпредседателят на „Продължаваме Промяната“ Кирил Петков.
По думите му целта е да се сложат сламени хора с зависимости в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), за да защитават картелите, свързани с "ДПС -Ново начало".
„КЗК много добре знае, че проблемът е по цялата верига на доставки – от изкупвачи, които мачкат малките производители по регионите. Производители, които имат монополни позиции на пазара и не допускат конкуренция, не само на храните, но и на горивата. КЗК много добре знае, че има търговски вериги, които използват непазарни практики, като например да задължават един доставчик да продава само на една верига, но не се виждат никакви действия. Да сте виждали глоби за милиони от КЗК?“ попита Кирил Петков.
Той обясни, че ПП има решение на проблема - изборът на състава на КЗК да е честен и прозрачен, за да няма “калинки”.
Снимка: БТА
Картелите в ЕС и у нас
Андрей Цеков от ПП-ДБ пък даде примери за наложени санкции за милиони на картели в страните от ЕС. Така например през 2024 г. Европейската комисия наложи рекордна глоба от 337 млн. евро на голям производител на шоколадови продукти, така в Белгия един „Тоблерон“ е по-евтин, отколкото у нас.
Цеков даде и други примери. У нас литър мляко се продавал за 1,59 евро, а в Португалия за 94 цента, в Чехия струвало 98 цента, а в Испания – 1,04 евро, в Германия плащали по 1,10 евро, а в Белгия – 1,13 евро, във Франция – 1,14 евро, в Швеция – 1,41 евро, а в Италия – 1,44 евро. Цеков бе категоричен, че завишената цена на млякото у нас е доказателство за неработещ регулатор.
„В Европа регулаторите работят независимо от политическия натиск и разследват всички нива на веригата на доставки. Правят се обхватни проверки, разследват както производителите, така и дистрибуторите, анализират се всички нива на ценообразуване, от търговията на едро до търговията на дребно. В резултат на това се налагат значителни глоби, които имат реален възпиращ ефект и връщат цените в рамките на нормалността. В България има изключително ограничен кръг образувани производства от КЗК, повечето от които приключват с заключение, че липсват каквито и да било антиконкурентни споразумения. Наложените глоби, в повечето случаи не достигат и 1 млн. лева“, обясни Андрей Цеков.
Снимка: БТА
Монополните практики
Депутатът от ПП Ивайло Шотев на свой ред вдигна завесата около монополните практики. Такава например имало при пазара на агнешко, който е доминиран от двама преработватели, които ограничавали продажбата и вноса на месото за Великден и така цените оставали високи. Продажбата на домати също се държала а от трима прекупвача.
![Борисов получил откази от няколко “сериозни човека” за ВСС, не искали да си “цапат имената”](/media/728/bkk_3570.s.webp)
Още по темата
- Борисов получил откази от няколко “сериозни човека” за ВСС, не искали да си “цапат имената”
- НС стартира процедурите за избор на състав на регулаторите с изтекли мандати
- Ричард Алибегов: Нито една страна в ЕС не посегна на ресторантьорите, за да си пълни бюджета
- Велизар Енчев: Бойкотът на супермаркетите ще покаже силата на потребителите