"Два са източниците на финансиране за развитие на електроенергийните мрежи и мрежовите услуги". Това каза председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов по време на кръгла маса, посветена на темата.

По думите му единият, който без съмнение ще се случи е увеличаване на цените, които се заплащат за пренос и разпределение за ток. Той уточни, че това се налага, защото през последните години има рязко повишаване на инфлацията.

Според Иванов обаче това не може да покрие повишените разходи на мрежовите услуги в размера, в който трябва да бъдат осъществени. Вторият начин за финансиране за развитие на мрежите е чрез европейските фондове.

Електроразпределителните дружества призоваха за повече финансиране за развитие на мрежите у нас. По време на кръгла маса, посветена на развитието на електроенергийните мрежи и мрежовите услуги от „Енерго-Про” , „Електрохолд” и „ЕВН България” изтъкнаха, че е изключително важно електроразпределителните дружества да бъдат финансово стабилни. Участниците във форума маркираха възможностите за финансиране на нови инвестиции и разширяване, които да поемат увеличеното производство от ВЕИ, като ключово условие за развитие на сектора.

Председателят на КЕВР Иван Иванов изтъкна, че проблемът с развитието на мрежите не е само в България: „Изследванията показват, че до 2040 година в света трябва да се удвои дължината на електропреносните и електроразпределителните мрежи, което означава, че трябва да се изградят 8 млн. км нови мрежи в Европа - това показва, че проблемът не е само български”, заяви той.

Зам.-министърът на енергетиката Николай Николов уточни, че в близките седмици предстои да бъде обявен старта на кандидатстването по процедурата за финансиране на производство на електроенергия от ВЕИ и системи за съхранение по линия на Националния план за възстановяване и устойчивост.

Той обърна внимание на публикувания наскоро проект на енергийна стратегия, в който е отделено сериозно внимание върху необходимостта от развитие на мрежите и от изпълнение на проекти, свързани със съхранение на енергия. Николов изтъкна, че рехабилитацията на ПАВЕЦ Чаира напредва със сериозни темпове, като планът е до края на 2024 г. да бъдат пуснати два хидроагрегата.

Николай Николов допълни, че в проекта на енергийна стратегия е обявено също намерение за изграждане на две нови ПАВЕЦ – на язовирите Батак и Доспат, които трябва да бъдат завършени през 2032–2033 г.  Към това следва да прибавим и виждането на държавата за изграждане на два нови ядрени блока, които да бъдат въведени в експлоатация в периода 2032 – 2035 г.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм