Кипър се надява до 2026 г. да започне да изнася природен газ от газовото находище "Афродита", заяви министърът на енергетиката, търговията и промишлеността Наташа Пилидес.

Асен Василев: България ще поиска временно изключение от петролно ембарго срещу Русия

След изслушване в парламентарната комисия по търговия Пилидес заяви, че има много варианти относно инфраструктурата за природен газ, един от които е газопровод, свързващ кипърските газови находища с Египет, било то съвместен газопровод с израелските газови находища или отделно.

Мицотакис приветства новия енергиен портал в Северна Гърция

Пилидес заяви също, че вече са проведени разговори с компаниите, които притежават тръбопроводи от различни газови находища до египетската газова инфраструктура, и с компаниите, които са нейни изпълнители, тъй като те също трябва да бъдат включени в разговорите с оглед развитието на инфраструктурата в рамките на срока, т.е. три до четири години.

ЕС не успя да се договори за петролно ембарго срещу Русия

„Основната ни цел е да изнасяме природен газ от Кипър в рамките на този срок от „Афродита”, добави тя, като отбеляза, че разработването ще бъде по-лесно, ако бъдат открити допълнителни потвърдени количества природен газ, съобщи „Катимерини”.

Първото находище на природен газ в Кипър "Афродита" се оценява на брутен резерв между 3,6 и 6 трилиона кубични фута (tcf). Проучванията, извършени от ENI в блок 6 на кипърската изключителна икономическа зона, разкриха разширяването на карбонатен тип Zhor в Кипър, докато проучването, извършено от Exxon/Qatar Energy в находището „Glaucus” в блок 10, разкри газово находище, оценено на 5-8 tcf. Exxon също извърши проучвателни сондажи в „Glaucus”, но все още не е обявила потвърдени количества.

Германия ще се откаже от вноса на въглища, петрол и газ от Русия

"Резултатите от "Glaucus" и резултатите от други проучвателни сондажи на ENI-TOTAL, които се очакват, ще бъдат от голямо значение за получаването на по-ясна картина", добави Пилидес.

Целта е да се използват кипърските запаси от природен газ, тъй като ЕС се стреми към енергийна диверсификация след нахлуването на Русия в Украйна и последвалите санкции срещу Москва.

Освен това Пилидес заяви, че вариантът за газопровод до Турция е доста трудно начинание, което е изправено пред същите предизвикателства като други проекти, а именно технически и финансови трудности.

Министърът заяви, че Кипър е представил писмо на еврокомисаря по енергетиката, в което се посочват възможностите, произтичащи от собствените му газови запаси, и начините за износ на природен газ за ЕС, както и ролята на Кипър като член на тристранните и многостранните механизми за сътрудничество със страните от региона.

Кипър е единствената държава - член на ЕС, представена в Източното Средиземноморие, поради което ролята му може да бъде значителна като партньор на ЕС в региона, заяви министърът. 

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм