Артериалната хипертония е свързана с начина на живот - хранене, спорт, степен на стрес, но най-вече с липсата на добра профилактика. Много е важна връзката между личният лекар, пациента и специалистите. У нас тя не е много стабилна, което е причана не само да има ръст на страдащите от това хронично заболяване, но и за подмладяването му.
Това каза в рубриката "По-здрави с Дарик Югоизток", кардиологът д-р Диян Господинов. По думите му факторите, които могат да ни повлияят са много, но не е рядкост пациентът да ги пренебрегва, както и ранните симптоми.
Д-р Диян Господинов завършва медицина през 2016 г. Специализира кардиология към Медицински Университет - Варна "Проф. Д-р Параскев Стоянов". Своята специалност Кардиология придобива през 2021 г. Член е на Български лекарски съюз, Дружество на кардиолозите в България, European Heart Rhythm Association, European Society of Cardiology. Преподавател е по медицина е в „Тракийски университет“ - Стара Загора.
По думите му, има състояния, които ясно говорят за проблем - разликата в горната и долна граница на кръвното налягане, кръвоизлив в очите, високи нива на пулса. Но дори, когато кръвното ни налягане често е ниско, това е сигнал за посещение на лекаря.
"Важно е да се отбележи, че както и при другите хронични болести и тук всичко е свързано - диабет, проблеми с бъбреците...", допълва кардиологът.
За артериалната хипертония, симптомите, изследванията и кръвното налягане, чуйте повече в звуковия файл от д-р Господинов: