Неправителствени организации предлагат ново решение за нелегалната миграция към България. Идеята е за програма за частно спонсорство, което дава възможност на търсещи международна закрила да кандидатстват за нея у нас от своята държава, но преди това да минават през два вида проверки – една от международна организация и втора от българските власти. Когато са одобрени, програмата предвижда да има човек, който да им помага с настаняването и интеграцията, както да бъде техен „спонсор“. Това разказа пред Дарик Калина Славова, правен помощник във „Фондацията за достъп до права – ФАР“.

По думите й миграцията у нас е представена като нещо негативно.

 „Повечето хора знаят за нелегалните имигранти, че те просто минават покрай границата, ние ги гоним и ги бием, защото не ги искаме. И повечето хора смятат, че това е начинът да се справим с нелегалната имиграция като цяло.“, посочи тя.

Според нея обаче това не е достатъчно ефективно. Славова обясни, че дори и да вдигнем стена или да имаме най-жестоките и твърди мерки, това няма да накара търсещите закрила да спрат да искат безопасност и да се стремят към нея до край.

Към момента единственият законен начин за имиграция у нас на търсещи закрила е чрез система за събиране на семейства – когато един човек е признат за бежанец у нас, може да подаде молба към Държавната агенция за бежанците и ако е одобрена, човекът да доведе и останалата част от семейството си.

„Вторият начин, който предлагаме, е чрез спонсорска програма. Хората отново ще бъдат проверявани кои са те и това ще се случва на два етапа. Първо от международна организация като Върховния комисариат за бежанците на ООН, който има представителства във всякакви държави. Националните представителства биха могли да си сътрудничат, за да може всеки един желаещ закрила да бъде проверен. Те вече имат такава практика в други държави, така че не е невъзможно да се случи и в България. И след като бъдат проверени от тях и им бъде позволено да стигнат до България, ще минават и официална проверка или по-скоро да кандидатстват по реда и да получат международна закрила в България“, обясни тя.

„Идеята е да знаем кой идва, защо идва, може ли да дойде и да знаем, че остават тук. Има страшно много хора, за които не знаем, че са в България, не знаем къде се намират. Не знаем въобще дали са живи, в момента Странджа специално е пълна с трупове. Това е нещо, което разбираме от много източници, включително и наши бенефициенти, което е изключително плашещо. Ние трябва да си дадем сметка, че това ще се засилва повече, колкото по-жестоки ставаме на границата. Ако не се даде възможност на хората да разкажат защо идват и от какво бягат, за да се разбере истинската причина, те ще продължават да се пробват и да измират по горите и пътищата, докато не им дадем шанс“, каза още Калина Славова.

По думите й представят идеята вече на по-високо ниво – МС и НС. Тя се надява да има пилотен проект и обществото ни да разбере повече проблемите на бежанците.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм