„Трябва да се спрат внушенията, че негласуването е наказателен вот или е почти морално положително явление, но популизмът не е нещо, което чисто и просто се внушава отнякъде, от някого, макар че у нас това се прави. Това е дълбинна болест на обществото“

Това заяви по повод популизма и национализма у нас културологът и философ проф. Калин Янакиев в предаването „Стълбището“ по Дарик. Той подчерта, че дори и човек да не гласува и да накаже някой политически субект, в крайна сметка ще получи друг.

Относно партия „Величие“ той заяви:

„В сегашния парламент влезе политическа секта. Това досега не бяхме имали, но тази политическа секта има много особен профил. Това е „Времеубежище“ по Георги Господинов. Това е партия гласуващите, за която са гласували за своето славно минало, което е абсолютен парадокс - бихме ли могли в настоящето да гласуваме за в бъдеще за своето славно минало?“

За политическия пъзел у нас Янакиев коментира, че в момента има борба на 2 силни фигури в парламента – Борисов и Пеевски. Вторият той определи като „хищен олигарх“, но той не си давал сметка, че утре може да му поискат душата:

„Борисов изглежда е склонен да ни изпрати бързо на следващи избори през септември, защото се бои да направи открита коалиция с ДПС. Може пък да се руинира по някакъв начин. Пеевски обаче е много лаком. Той иска още от сега да управлява държавата и забележете - ако Бойко Борисов няколко пъти повтаря „няма как да не идем на избори“, то Делян Пеевски повтаря „ако не стане с първия мандат, ако не стане с втория, трябва да стане с третия мандат“

Стабилното управление в България от поне 15 години е стабилност на една олигархична мрежа, олицетворена от две партии – ГЕРБ и ДПС. Тази мрежа е толкова стабилна, че дори когато временно изпадне в някаква криза, се оказва, че е навлязла толкова дълбоко, че обществото си я поисква отново, допълни Янакиев. Оставката на Христо Иванов той определи като „лош знак за политиката“. А цялостният проблем в ПП-ДБ, според него е че им липсва убедително говорене с факти.

Професорът коментира и термина „политическа религия“ като даде пример със случващото се в Москва:

„Това, което се експортира днес най-вече от Русия е чиста политическа религия и на нея либералната демокрация не може и не е изработила ресурси да отговаря с идеологии“

За президента Румен Радев и сагата с това кой ще ни представлява в НАТО, Янакиев заяви:

„Какво да прави в НАТО - не знам. Не, не бих търсил някакви дълбоки задкулисни моменти. Той не е добре приет в Европа, не е добре приет в Америка, неговите позиции за Украйна са достатъчно одионични за Европа - да отиде там за да са надвиква с другите, едва ли му е ловко. И поради тая причина не отива.“

Калин Янакиев не отхвърли възможността Радев все още да има амбиции за президентска република. Според него обаче, в момента обществото не е в настроение за протести, но политиците все пак ги е страх от тях.

Чуйте и вижте цялото интервю в прикачените файлове.