С темата за партийните субсидии ГЕРБ сами се вкараха в ситуация, от която няма добър изход, коментира в ефира на Дарик Ивайло Калфин. Според бившия вицепремиер ако се приеме размер на субсидията от един лев управляващите ще бъдат основателно обвинявани, че мачкат опозицията. Ако се откажат от 1 лев субсидия на глас, хората ще ги обвинят, че се отмятат, отбеляза Калфин.

Това е политика напук, която очевидно е направена, за да затрудни опозицията и по малките партии, допълни той.

Разбирам, че БСП дължи примерно 4 милиона лева заради отпуснатите по-високи субсидии – те отсега нататък изпадат на практика във фалит, защото четири години напред субсидията им ще отива да връщат надвзети взимания. Тук не говоря за разходи за избори и поддържане на партийна инфраструктура, коментира Калфин.

Според него това ще бъде разчетено от всички партньори като злоупотреба с власт и мачкане на опозицията и малките партии.

Ако пък се откажат от единия лев, ГЕРБ също няма да си направят услуга, защото популизмът и правенето на политика напук стигна до големи висини в България. Хората ще кажат, че са обещали един лев, пък не го приеха, каза още Ивайло Калфин.

Той посочи, че няма такова нещо като анонсирания от ДПС „американски модел“. Съвсем различна е и практиката и традицията не само в България, но и в Европа, отбеляза Калфин. Подобно предложение от страна на ДПС е единствено идея да се узакони "политическата корупция“, при която партиите да ходят с едни куфарчета и да събират пари от бизнесмени.

Нормалният разговор е да се обсъди за какво трябва да харчат парите си партиите, както и да има някакъв таван на субсидиите, независимо от спечелените гласове, смята Калфин.

Преговорите за ключовите позиции в Брюксел

В предаването на Дарик „Реактивно“ бившият вицепремиер коментира, че очаква процесът по излъчване на председател на ЕП и на ЕК да продължи по-дълго. Ако сега на извънредния съвет в неделя и понеделник не се вземе решение няма да е фатално, коментира Ивайло Калфин.

Той обаче разкритикува правителството като подчерта, че не вижда ясна позиция на България с важните теми за страната ни, които може и трябва да бъдат поставени в този преговорен процес.

"Гледаме на Брюксел като на някаква външна сила - те ни казват, те ни наказват, спорим с тях, но ЕС сме ние", коментира бившият външен министър. Той даде за пример опита да бъде приета резолюция, която предвижда въглероден неутралитет на Европа до 2050 г. 

"Още преди съвета излезе новина, че премиерът е разговарял с шефа на ООН и е обещал, че ще подкрепим тази идея. Това е добре, но Полша и още няколко държави не подкрепиха тази стъпка, а поставиха резонния въпрос това колко ще струва на икономиката ни, чиято енергетика до голяма степен се основава на въглищата. Сега има развитие в последните две седмици и Полша казва, че може би ще подкрепи, което означава, че са им обещали компенсации", обясни Ивайло Калфин.

"Къде е българското правителство? Ние сме обещали това тутакси. Къде е анализа и как ще се отрази това на нас?", попита той. Вместо да поставим своите искания, ние слушаме и поемаме ангажименти, допълни той.

По думите му "премиерът и да не ходи на заседанията в Брюксел" няма разлика, защото не се е чула позицията ни за предпочитания, варианти и което е най-важно - какви са българските искания, който и да е председател на ЕК.

Не може да кандидатстваш втори път за домакинство на агенцията по труда - втори път кандидатстваме, ами да бяхме се научили как се кандидатства, защото от 28 гласа, ние сме взели само 3, единият от които е нашия, коментира още Калфин.

"Това показва абсолютна неспособност да постигнеш каквото и да било в Европейския съюз. Като погледна последните десетина години не се сещам България да е поставила някаква цел и да е успяла да я постигне в Европа", заяви той.

Бившият външен министър и бивш евродепутат очаква, че ЕНП като партията с най-висок резултат на евроизборите ще има своя председател на ЕК, но надали според него това ще е водещият им кандидат Манфред Вебер.

Това е най-интересният момент в Европа - в момента се водят преговори за доста ключови позиции, те се водят на равнище правителства и на равнище парламента, коментира още Калфин.

"Тук е момента България да каже -ако ние след 12 години знаем какво въобще търсим в ЕС, да кажем, че имаме важни теми и тези теми ще ги сложим като част от преговорите", допълни той.

Слушайте и цялото интервю с Ивайло Калфин в предаването „Реактивно".