Ако супервулканът под Националния парк Йелоустоун някога изригне отново, той може да изхвърли пепел на хиляди километри в Съединените щати, да повреди сгради, да задуши посевите и да спре електроцентралите. Това би било глобална катастрофа, пише VOX.

Това обаче не означава, че трябва да се притесняваме. За щастие, шансовете това да се случи, са доста ниски. Супервулканът Йелоустоун, хиляди пъти по-мощен от обикновен вулкан, е имал само три наистина огромни изригвания в историята. Едно се е случило преди 2,1 милиона години, едно преди 1,3 милиона години и едно преди 664 000 години.

National Interest: Десетте най-големи опасности пред света през 2023 г.

И въпреки това, което понякога чувате в пресата, няма индикации, че ни очаква ново „суперизригване“ скоро. 

Полет над гейзерния басейн Мидуей в Йелоустоун през 2004 г. показва Гранд Призматичен извор и гейзерния кратер Екселсиор, които се вливат в близката река Файерхоул. Снимка: Геоложки институт на САЩ

Въпреки това супервулканът Йелоустоун остава безкраен източник на апокалиптично очарование и не е трудно да се разбере защо. През септември 2014 г. екип от учени публикува статия в Geochemistry, изследвайки как всъщност може да изглежда суперизригването на Йелоустоун.

Наред с други неща, те откриха, че вулканът е способен да погребе щати като Уайоминг, Монтана, Айдахо и Колорадо в един метър вредна вулканична пепел - смес от раздробена скала и пясък, и да покрие Средния запад. Това количество пепел може да убие растения и животни, да смаже покриви и да скъса всички видове електрическо оборудване.

Германски учен: Скоро светът ще бъде неузнаваем, не можем да се противопоставим на климатичните промени

Пепел, пепел, навсякъде

Джейкъб Лоуенстърн от Геоложката служба на САЩ подчерта, че статията не е никаква прогноза за бъдещето. 

Лоуенстърн е отговорен учен в Обсерваторията на вулкана Йелоустоун в Менло Парк, Калифорния. 

Какво представлява супервулканът Йелоустоун?

Под Националния парк Йелоустоун се крие резервоар от гореща магма, дълбок 8 километра, захранван от гигантска струя разтопена скала, извираща от стотици километри надолу. Тази топлина е отговорна за много от известните гейзери и горещи извори в парка. И докато магмата се издига нагоре в камерата и се охлажда, земята отгоре периодично се издига и пада.

В редки случаи в историята тази магмена камера е изригвала. По-голямата част от тези изригвания в Йелоустоун са били по-малки потоци от лава - като последното се е случило на платото Пичстоун преди около 70 000 години.

Вулкан изригна в Индонезия и покри близките села с пепел (видео)

Причината, поради която Йелоустоун получава толкова много внимание обаче, е далечната възможност за катастрофални „суперизригвания“. Суперизригване е всичко, което измерва магнитуд 8 или повече по индекса на експлозивността на вулкана, при което се изхвърлят най-малко 1000 кубични километра материал. Това е достатъчно, за да погребе Тексас на един метър дълбочина.

Тези суперизригвания са хиляди пъти по-мощни дори от най-големите изригвания, с които сме свикнали. 

Суперизригвания срещу обикновени изригвания

Йелоустоун е имал три от тези наистина масивни изригвания в своята история - преди 2,1 милиона години, преди 1,3 милиона години и преди 664 000 години. Последното от тях, в Йелоустоун Лава Крийк, изхвърлило толкова много материал отдолу, че оставило огромен кратер - това, което наричаме днес  "Йелоустоунската калдера".

Планета в планетата: Учените потвърдиха съществуването на твърда структура в земното ядро

Йелоустоунската калдера, Снимка: Pexels

Местоположение на минали суперизригвания на Йелоустоун

Струва си да се отбележи, че Йелоустоун едва ли е единственият супервулкан там - геолозите са открили доказателства за най-малко 47 суперизригвания в историята на Земята. Последният се е случил в езерото Таупо в Нова Зеландия преди около 26 000 години.

По-драматично е, че е имало гигантското изригване на Тоба преди 74 000 години, причинено от разместване на тектонични плочи. Това предизвика драматична глобална зима от 6 до 10 години и според някои може почти да е унищожила зараждащата се човешка раса.

Вулканът Килауеа на Хаваите започна да изригва

Средно Земята е виждала приблизително едно суперизригване на всеки 100 000 години, въпреки че това не е железен закон.

Снимка: Pexels

Как би изглеждало изригването на Йелоустоун?

Нека повторим, че шансовете за каквото и да е изригване на Йелоустоун, голямо или малко, са много ниски, но ако говорим хипотетично...

Най-вероятният сценарий за изригване в Йелоустоун е по-малко събитие, което е произвело потоци лава и възможна типична вулканична експлозия. Това вероятно ще бъде предизвикано от поредица земетресения в определен район на парка, докато магмата си проправя път към повърхността.

Сега, в малко вероятния случай на много по-голямо суперизригване, предупредителните знаци ще бъдат много по-големи. 

Вероятно първо ще видим интензивна сеизмична активност в целия парк“, казва Лоуенстърн. Може да отнеме седмици или месеци, докато тези земетресения разрушат скалите над магмата преди изригване.

Един от най-активните вулкани в Централна Америка изригна отново

И какво, ако се случи суперизригване - събитие, което е 1000 пъти по-мощно от обикновено вулканично изригване. Самите потоци от лава ще се простират в сравнително малък радиус в рамките на парка - да речем, около 60 километра. 

Основните щети ще дойдат от вулканична пепел - комбинация от раздробена скала и пясък, която е била изхвърлена на километри във въздуха и разпръсната из цялата страна. В новия си документ ученият и колегите му разгледаха както историческите находища на пепел, така и усъвършенстваните модели, за да заключат, че едно изригване би създало облак чадър, разширяващ се дори във всички посоки. 

Едно суперизригване би могло да погребе северните Скалисти планини в един метър пепел - опустошителни големи участъци от Уайоминг, Айдахо, Колорадо, Монтана и Юта. Междувременно Средният Запад ще бъде затрупан под няколко метра пепел. Точното разпределение ще зависи от времето на годината и метеорологичните модели. Всеки от тези сценарии би бил ужасна новина. Това количество вулканична пепел е в състояние да убие хора, растения и животни и да смаже сгради. Дори няколко метра пепел (която може да зятрупа голяма част от страната) може да унищожи ферми, да задръсти пътища, да причини сериозни респираторни проблеми, да блокира канализационните линии. Въздушният транспорт ще трябва да бъде спрян в голяма част от Северна Америка.

Евакуацията на хора в Семеру - Индонезия продължава

Толкова голямо вулканично изригване също би имало голям ефект върху глобалния климат. Вулканите могат да отделят серни аерозоли, които отразяват слънчевата светлина обратно в атмосферата и охлаждат климата. Тези частици са краткотрайни в атмосферата, така че ефектът е само временен, но все пак може да бъде драматичен.

Какви са шансовете за суперизригване на Йелоустоун?

Много ниски. В момента няма признаци за предстоящо изригване. В парка Йелоустоун наистина продължават да получава се случват трусове и земята продължава да се издига и спуска, но това не е нищо необичайно. 

„Земята ще види суперизригвания в бъдеще, но ще дойдат ли те в Йелоустоун? Не е сигурно“, казва Лоуенстърн. 

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Четете актуалните новини за предсрочните парламентарни избори, анализи, коментари и всичко от деня на вота:

Парламентарни избори 2023 - Дарик

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм