Какво мислят руснаците за войната в Украйна? Коментар на журналиста от руската секция на BBC Андрей Захаров в „Седмицата“ по Дарик
Руският президент Владимир Путин се е затворил в свят, създаден от него, смятат западни шпиони. Това е притеснително, отбелязва БиБиСи (BBC).
Години наред тези агенти се стремят да влязат в съзнанието на Путин, за да разберат по-добре намеренията му.
Путин - едноличен диктатор с Цезарска лудост и страх от смъртта
Сега, когато руските войски навлизат все повече в Украйна, необходимостта от подобно знание става все по-голяма. Поради тази причина се измислят варианти как да се разбере реакцията на руския президент под натиск.
Румен Леонидов: Рецесия означава, че Путин е победител
Има спекулации, че руският лидер е болен, но много анализатори смятат, че той всъщност се е изолирал и затворил за всякакви алтернативни възгледи.
Аламанов пред Дарик: За почти всички стана ясно, че Путин е диктатор психопат
Неговата изолация е очевидна в снимките от срещата му с президента на Франция Еманюел Макрон, където двамата стоят на двата края на дългата маса. Това беше очевидно и от срещата на Путин със собствения му екип за национална сигурност в навечерието на войната.
Дългите маси на срещите с Путин взривиха социалните мрежи
Първоначалният военен план на Путин изглеждаше като нещо, измислено от офицер на КГБ, обяснява служител на западното разузнаване.
Руските военни командири обаче не бяха готови, като някои от тях преминаха границата, без да знаят какво правят.
Масата на Путин е италианско производство
Еднолично вземане на решения
Западните шпиони са изправени пред ново предизвикателство - да разберат какво ще направи лидерът на Русия оттук нататък и това не е лесна задача.
„Предизвикателството при разбирането на действията на Кремъл е, че Путин е единствният, който взема решения в Москва. И въпреки че възгледите му често се изясняват чрез публични изявления, да се знае как ще действа, е трудно предизвикателство за разузнаването", обяснява Джон Сайфер, който преди е ръководил операциите на ЦРУ в Русия.
„Изключително трудно е в една толкова добре защитена система като Русия да има добри разузнавателни данни за това, което се случва в главата на лидера, особено когато толкова много от неговите хора не знаят какво се случва“, коментира пред Би Би Си сър Джон Соуърс, бивш ръководител от британската MI6.
Лавров: Русия слага край на илюзиите за Запада, вече ще гледа на Изток
Според Ейдриън Фънръм, професор по психология и съ-автор на предстояща книга "Психологията на шпионите и шпионажа", Путин е жертва на собствената си пропаганда. „Той слуша само определен брой хора и блокира всичко останало. Това му дава странен поглед към света. Ако той е жертва на групови мисли, ние трябва да знаем коя е групата“, допълва още проф. Фърнъм.
Кръгът на тези, с които Путин говори, никога не е бил голям, но когато се стигна до решението за нахлуване в Украйна, той се стесни до само шепа хора, смятат служители на западното разузнаване, всички онези „истински вярващи“, които споделят мисленето на Путин.
Но какво ще се случи, ако Путин остане притиснат в ъгъла?
Самият Путин може да разиграва усещането, че е опасен или дори ирационален - това е добре позната тактика (често наричана „теория на лудия"), при която някой с достъп до ядрени оръжия, се опитва да накара противника си да отстъпи, като убеждава че той може да е достатъчно луд, за да ги използва въпреки потенциала всички да загинат.
Путин е близо до натискане на ядреното копче, предупреди Пентагонът
„Аз-концепцията на Путин не допуска провал или слабост. Той презира такива неща“, казва експерт, анализиращ психологически профили на световните лидери. "Притиснат в ъгъла, отслабен Путин, е по-опасен Путин. Понякога е по-добре да оставим мечката да избяга от клетката и да се върне обратно в гората", завършва анализът.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
Следвайте ни и в Инстаграм