Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че ракетите Химарс променят хода на войната срещу Русия, предаде Би Би Си.

Произведената в САЩ система е използвана за поразяване на десетки руски цели като командни пунктове и складове за боеприпаси. Използвана е и за насочване към мостове, включително тези на подхода към окупирания от Русия Херсон , който Украйна се опитва да си върне.

Какво е Химарс?

Himars - високомобилната артилерийска ракетна система M142 е ракетна установка, монтирана на петтонен камион, която може да изстреля шест управляеми ракети в бърза последователност.

Ракетите, доставени на Украйна, имат обсег до 80 км, което е два пъти повече от обсега на гаубичните оръдия, които САЩ преди това предоставиха на Украйна.

Himars може също така да изстреля една армейска тактическа ракетна система, която има обсег от 300 км. САЩ обаче не доставят на Украйна такива.

Обхватът от е приблизително подобен на този на руските ракети Smerch, но Himars изстрелва ракети с GPS насочване, които могат да бъдат по-точно насочени.

Как Украйна използва Himars?

Himars започна да се използва в Украйна в края на юни или началото на юли, според Филипс О'Брайън, професор по стратегически изследвания в университета Сейнт Андрюс.

Той казва, че системата първо е била разгърната срещу фиксирани цели и командни центрове , а не срещу движещи се сили.

„Беше използвана по фронта в Източна Украйна, нанасяйки удари по складове за боеприпаси на около 30 мили зад руските линии.“

Въпреки това, казва той, Украйна може сега да започне да използва Химар срещу концентрации на руски войски в казарми и командни пунктове.

Украйна твърди , че ракетна атака в Лисичанск, Луганск е убила до 100 войници и че удар по щаба на наемническата група Вагнер в Попасна в Луганск може да е убил 100 нейни членове. И двата удара вероятно са включили Химар, според проф. О'Брайън.

Украинските сили твърдят, че са използвали ракети Химарс, за да унищожат руски склад за боеприпаси в Нова Каховка в Южна Украйна през юли

Твърди се, че САЩ са доставили на Украйна 16 системи Himars като част от своя пакет за помощ в областта на сигурността на стойност 9 милиарда долара.

Обединеното кралство също е предоставило система за изстрелване на ракети, наречена M270 , която е подобна на Himars и изстрелва същите ракети. Три от тях са доставени и още три са на път.

В средата на юли украинските сили започнаха да използват Химарс, за да отрежат достъпа на Русия до град Херсон в Южна Украйна, който тя в момента окупира.

Ракетите Химарс повредиха мостове над река Днепър, които свързват града с анексирания от Русия Крим.

Може ли Himars да спечели войната за Украйна?

Президентът Зеленски настоява, че системата е жизненоважна за усилията на страната му, като написа във Фейсбук , че „Химарс и други прецизни оръжия обръщат хода на войната в наша полза“.

До средата на август силите на Украйна са унищожили повече от 100 ценни руски цели с Himars, според американската армия.

„Химарс помага за прекъсване на доставките и това го прави много важно оръжие“, казва проф. О'Брайън.

Въпреки това д-р Марина Мирон, експерт по военните действия в Kings College London, смята, че въздействието му може да е преувеличено.

„Himars е много точен, когато се използва срещу фиксирани цели, когато имате точните координати, но не е толкова ефективен срещу движещи се цели като войски, така че не може да отблъсне настъпление“, казва тя.

Украинският министър на отбраната Олексий Резников казва, че Украйна се нуждае от още 50 системи Химарс, за да спре настъплението на руските сили, и още 100, за да започне успешна контраофанзива.

Според проф. О'Брайън обаче доставката на използваните от системата ракети е по-важна.

„Наличието на около 16 пускови установки Himars ще бъде добре“, казва той, „стига да има един тон боеприпаси, които да вървят с тях. Производителите на ракети обаче са подложени на голям натиск да поддържат доставките.“

Как Русия отвръща на удара?

„Сега Русия се съсредоточава върху унищожаването на пускови установки и ракети Himars, докато се доставят“, казва д-р Мирон.

Нейните сили многократно са твърдяли, че са унищожили редица пускови установки и до 100 ракети , но не са предоставили доказателства.

„Руснаците изглежда не са много добри в борбата с Химари“, казва проф. О'Брайън.

„Тъй като не могат безопасно да управляват самолети над бойните зони, те не са успели да ги забележат от въздуха. Трудно е да отвърнеш на Химарс, след като е стрелял по теб, защото може да се премести почти веднага.“

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм