Дъщерята на Брус Уилис - Скаут, благодари на феновете за тяхната любов и подкрепа, след като семейството им разкри диагнозата афазия на Брус тази седмица, пише "People".
"Беше сюрреалистично да споделим нещо толкова лично. Не знаех как ще се приеме", написа Скаут в Инстаграм.
„Наистина НИКОГА не бих могла и да предположа колко голяма ще е любовта, която ние получихме като семейство“, пише още тя.
Джейда Пинкет Смит проговори за шамара на Оскарите
„Цял ден бях изумена колко любов, енергия и молитви сега се изпращат към моя татко... Толкова съм благодана за любовта ви, толкова съм благодарна да чуя колко много означава баща ми за вас.“
Припомняме, че в сряда семейството на Брус Уилис съобщи, че екшън героят се оттегля от актьорската си кариера поради заболяване.
"Брус се бори със здравословни проблеми и наскоро беше диагностициран с афазия (частична или пълна загуба на способността на човек да се изразява с помощта на средствата на езика – бел. ред.), която оказва влияние върху когнитивните му способности", се казва в публикация в Инстаграм от семейството му.
За мозъчното разстройство, водещо до проблеми с говора, четенето и писането, което извади актьора от строя и привлече вниманието към малко известно заболяване, има много възможни причини, предаде Асошиейтед прес.
Инсулт, тумор, травма на главата или друго увреждане на езиковите центрове в мозъка може да причини афазия. Мозъчна инфекция или болестта на Алцхаймер също могат да я предизвикат.
Брус Уилис прекратява кариерата си заради дегенеративно заболяване на мозъка
При повечето хора причината е инсулт, който е прекъснал кръвоснабдяването на част от мозъка. Без кислород и хранителни вещества мозъчните клетки умират, което води до трудности при възпроизвеждането на думи.
Афазията не засяга интелекта. При някои хора се наблюдава значително подобрение в рамките на няколко месеца. При други може да се наложи да търсят други начини за общуване. Речевата и езиковата терапия могат да бъдат от помощ.
Изследователите проучват нови видове логопедична терапия и неинвазивни методи, като например процедура, която използва магнитни импулси за стимулиране на мозъчните клетки.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
Следвайте ни и в Инстаграм