„За да бъдеш предприемач трябва да си любопитен, да се интересуваш и да имаш непрестанно желание да решаваш проблеми. Ако види проблем, предприемачът веднага трябва да иска да го реши. Нужна му е само идея. За да направиш нещо, първо трябва да повярваш, че можеш да се справиш. Повечето хора искат промяна, но не полагат усилия в тази насока. Все пак вярвам, че светът се променя и има проблеми, които новите поколения могат да адресират и решат, защото са по-осъзнати по отношение на природата. Има една поговорка, която гласи, че не сме наследили земята от предците си, а я взимаме назаем от нашите деца“, заяви младият брасилски предприемач и посланик на Целите за устойчиво развитие на ООН Езекиел Ведана да Роса в предаването „Кой говори?“ по Дарик радио.

Езекиел Ведана да Роса се включи в ателието за обучителни инициативи в рамките на Деня на Земята, което се проведе в столицата. То бе част от серия от събития на сдружение „Възможности без граници“, в които се представят и популяризират разнообразни иновации в полза на околната среда.

На събитието в събота са били представени 5 образователни игри, които ни въвличат в спасяването на света и опазването на околната среда.

"Властта на гражданите": "Лидер Академия" търси 100-те изгряващи звезди на 2023 г.

„Едно прекрасно събитие, което събра над 60 човека, сред които деца, родители, учители, обучители и хора с интерес в сферата. Представихме 5 игри, като част от тях са изцяло български или пък преведени на български. Това се българската Барабар, Terra Futura, Климатична фреска, Климатични геро и играта с кауза Реплатника, която спомага за засаждане на дървета.  В тези игри има вложени много ресурс и мисъл, като целта е чрез тях младежите и хората около тях могат да научат много за климатичните промени и опазването на околната среда“, заяви Мария Маринова от сдружение “Възможности без граници”.

Тя разказа за играта „Bарабар“. През апокалиптичната 2037 г.  Земята е изправена пред 15 предизвикателства, които заплашват нейното съществуване. героя, сред които известни исторически личности като Алберт Айнщайн, Фрида Кало и Никола Тесла и други. Те са обединени в 5 клана: (еколози, артисти, учени, предприемачи и активисти). Участниците развинтват въображението си и създават истории в опит да спасят света, а същевременно учат за героите от играта и различни теми, свързани с околната среда и други каузи.

Тийноватор: Има ли оптимизъм при младите хора

Сред героите в играта е и Езекиел Ведана да Роса. Той е създал компания, която да изработи решение за спестяването на огромните количества вода, която се използва в тоалетните.

„Властта на гражданите“: Това не е просто бизнес

„Статистиката показва, че средно 40% от водата в потреблението в един голям град е в тоалетната и пускането на казанчето, а същият процент е и за домакинствата. В големите компании този процент достига до 80%.  Това е огромно предизвикателство, за което изобщо не се замисля. Това е нешо, което правим толкова често без и да се замислим. До 2050 г. се очаква 2,5 млрд. души да се преместят към големите градове. Аз съм предприемач през 16-годишна възраст и преди години ми хрумна идеята за биоразградим продукт, който да се използва в тоалетната. Така вместо да изпозлвате между 8-12 л. вода може просто да пръснете веднъж. Продуктът „PiiPee“ e разтвор на химическа основа, която съдържа натурални съставки, използвани са нанотехнологии и щадящи околната среда химикали. Вместо да хабите голямо количество вода може да използвате едно впръскване, с което същевременно почиствате, дезинфекцирате и ароматизирате тоалетната чиния“, разказа Езикиел.

Историята на първата слънчева електроцентрала в света

Основният пазар на продукта е Латинска Америка, най-вече Бразилия. Засега го използват повече 200 хил. души ежедневно, а имат и 4 хил. корпоративни клиенти, като се фокусират повече върху фирмите, защото там основната консумация за вода е в тоалетните.  

„Откакто стартирахме сме продукта сме спечелили са 32 награди, а една от най-важните е пантентът, който получихме и признанието от страна на ООН за един от най-иновативните продукти по отношение на климатичните промени“, продължи той.

Езикиел допълни, че идеята му хрумва през март 2010 г., като е пуснат на пазара в Южна Америка през 2015 г., а сега предстои да се разпространи и в Европа.

Той сподели, че в средата, където има много липси, има невероятна възможност да изобретиш решение.

Соларен кемпер - бъдещето на екологичните пътувания (видео и снимки)

„Като предприемачи ние винаги търсим възможности, а проблемите може да бъдат възможности. Ние не говори за феноменални промени, а за първата стъпка.“

Мария и Езикиел разказаха забавната история за тяхната среща, чиито пътища се преплитат по интересен начин.

По повод на съботното събитие Езикиел изтъкна, че е зареден от енергията на младежите, които изгарят от желание да направят нещо различно.   

„Ние сме живият пример, че играейки, можем да спасим света“, отбеляза в края на разговора Мария Маринова. 

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм