15-годишните ученици в България са с по-ниски очаквания за завършване на висше образование или за заемане на ръководна длъжност спрямо връстниците си по света. Това е един от изводите от проучване на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие за социално-емоционалните умения на 15-годишните ученици, който беше представен в София. 65% от 15-годишните ученици у нас са закъснявали за училище поне веднъж през последните две седмици преди провеждането на проучването, което е над средното за връстниците им в останалите държави (48%). У нас 45% са пропускали учебни часове, при средно 29% от анкетираните. Анализът показва, че ученици с по-високи нива на социално-емоционални умения по-рядко закъсняват и отсъстват от училище.
В България 71% от 15-годишните очакват да завършат висше образование, а 45 на сто - да имат управленска позиция или професионална реализация, когато навършат 30 години. И двете очаквания са с около 12-13% под средното ниво в проучването спрямо другите държави.
15-годишните ученици в България по-често имат нездравословно поведение и вредни навици, в сравнение с връстниците им от други държави. 40% от тях съобщават, че са пушили цигари или са опитвали алкохол поне веднъж в живота си, което е над средното ниво. Близо половината 15-годишни не закусват през повечето дни в сравнение с 37% средно за останалите държави.
В противовес на вредните навици, все пак повече български ученици посочват, че са физически активни от останалите. Като цяло 43% от българските 15-годишни ученици са удовлетворени от живота си, за сравнение средно за участващите страни/градове този дял е 31 %.
Проучването на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие се провежда за втори път и обхваща над двадесет държави от четири континента, а Фондация „Лъчезар Цоцорков“ обезпечава включването на България в него. У нас изследването е проведено сред 3012 ученици и 555 учители от 80 училища в цялата страна.