Втората церемония, на която социално отговорният бизнес получи своите отличия "Бизнес Хонорис кауза" от "24 часа", показа как по време на война пътят на доброто е единствено верният
6 юли 2023 г. - денят, в който София бе домакин на президента на Украйна Володимир Зеленски. И в който две думи едновременно контрастираха ярко и се припокриваха напълно - война и доброта.
В този ден 12 български компании косвено станаха съпричастни към визитата на Зеленски у нас, промениха дневния си ред и графика на своите ръководства, за да чуем за добрите каузи, които са неотменна част от големия и отговорен бизнес в България.
За втора поредна година "24 часа" отличи компании, които променят средата чрез своята корпоративна социална отговорност. Инвестират в образование, здраве, местни общности, благотворителни каузи, култура. Те бяха отличени с приза "Бизнес Хонорис Кауза" на церемония във второто издание на националната кампания на "24 часа" за социална корпоративна отговорност.
Визитата на Зеленски забави събитието с час, но всяка една от компаниите прие с разбиране извънредния дневен ред на държавата. Търпеливо изчакаха премиера и министрите, за да успеят да стигнат от срещата със Зеленски в Бояна до центъра на София. "24 часа" благодари на екипите на премиера, министрите и на компаниите за съпричастността.
Откривайки церемонията, премиерът акад. Николай Денков благодари на "24 часа", че във време, в което медиите се изкушават да показват жълтото и скандалното, "24 часа" търси темите, които показват добротата в живота ни.
"Въпреки че ставаше дума за война, днешният ден за мен е и ден за доброта за хората в Украйна, които нямат дом, за децата, които са загубили родителите си и буквално са завлечени в други държави, за хората, които се притесняват за следващата зима. Войната не е статистка, а е човешки съдби, които оставят отпечатък за десетилетия напред, които ще останат в цяла Европа, включително и в България. Това е денят, в който се надявам да разберем, че когато помагаме на Украйна, ние се борим за доброто в света. На миналото издание на "Бизнес Хонорис Кауза" казах, че съм възпитан, че добротата и красотата ще спасят света, днес го повтарям - трябва да се опитаме да спасим света, в който живеем", каза премиерът.
Фирмите получиха жезъла кадуцей, символ на съзидателната сила и мира, който е статуетката на “Бизнес Хонорис Кауза”.
В 8 категории "24 часа" отличи компаниите - човеколюбие и подкрепа на нуждаещи се, повишаване качеството на живот в общината/града, принос за опазване на околната среда, за развитието на образованието, подкрепа за местните общности, развитие на човешкия капитал и условията на труд, принос за развитието на спорта и културата и в развитието на гражданското общество.
На събитието присъстваха премиерът Николай Денков, министърът на образованието проф. Галин Цоков, министърът на околната среда и водите Юлиян Попов, кметът на Златица Стоян Генов, зам.-министърът на икономиката Ирина Щонова, зам.-министърът на иновациите Мартин Гиков, генералният директор на БЧК проф. Красимир Гигов и още официални гости.
Издателят на в. "24 часа" Венелина Гочева приветства премиера и гостите:
"Шегувахме се на старта, че премиерът акад. Николай Денков е единственото устойчиво нещо. В началото на нашата кампания той участва в качеството си на министър на образованието, днес е премиер. Това, което вие приемате за добавена стойност и подобрява качеството на живот в различни социални общности, е нещо, което много привлича "24 часа". Това, което вие правите като добавена стойност, на страниците на вестника и в сайта на "24 часа" ние разказваме", каза Гочева.
Групата “Геотехмин” беше отличена в категория "Човеколюбие и подкрепа на нуждаещи се".
Отличието беше връчено от генералния директор на БЧК проф. Красимир Гигов на изпълнителния директор на групата Доминик Хамерс.
Гигов посочи, че обществото преминава през тежък период, а пандемията и войната са дали своите лоши отражения. Затова бизнесът трябва да си подава ръка, тъй като, ако не го прави, то усилията на правителствата никога няма да бъдат достатъчни, колкото и да помагат.
"Трагедиите ги забравяме, но пострадалите хора винаги ги носим в сърцата си. Чрез даренията БЧК успява да подпомага държавата в определени направления", каза Гигов.
Наградата е за проф. дтн инж. Цоло Вутов и Благотворителната програма „Българските добродетели“, основана от Група Геотехмин.
"Геотехмин" има дългосрочни договори за социално значими проекти за местните общности. За мен е чест да приема наградата от името на Цоло Вутов. Наградата за човеколюбие, хуманизъм и филантропия са всички думи, които отговарят на вижданията на професора за това как да се помогне на обществото. През годините той е помагал на общини, училища, учени и хора, пострадали от природни бедствия", каза Доминик Хамерс.
В категория "Повишаване качеството на живот в общината" приз взе Гергана Тодорова от "Дънди прешъс Металс". Тя получи отличието от Иван Георгиев - главен финансов директор и член на УС на "Kaufland България".
Компанията е основен работодател и двигател за възраждането на Крумовград, където се намира най-старият известен златодобивен рудник на Балканите. До преди десетина години поминъкът на града и региона е бил основно свързан с отглеждането на тютюн. Благодарение на инвестицията на “Дънди прешъс”, Крумовград се развива и процъфтява.
Тодорова обясни, че е щастлива от това да вижда трансформацията на Крумовград, благодарение на която градът днес е оживен, а млади хора се връщат у нас, за да отглеждат децата си.
Иван Георгиев каза, че компанията твърдо вярва, че бизнесът трябва да създава и да развива обществото.
В същата категория статуетка получи и инж. Ивайло Василев, директор „Иновации, планиране и развитие“ в „Асарел-Медет“ АД. Неговото отличие беше връчено от зам.-министъра на иновациите и растежа Мартин Гиков.
За панагюрската компания подкрепата за родния край не е просто точка от фирмената политика, а дългогодишно отстоявана кауза. За последните 10 години дружеството е инвестирало над 150 милиона лева в социални проекти, реализирани чрез публично-частно партньорство с община Панагюрище.
"За нас е изключително удоволствие да сме тук, защото една от основните ни мисии е да подкрепяме социалното предприемачество. Много е важно как подкрепяме средата, в която оживеем. "Асарел-Медет" е компания, която е инвестирала много в средата, но и в талантите, които работят в тази компания, да се чувстват добре", обясни зам.-министърът Мартин Гиков.
"Благодаря за отличието. Тази награда е много ценна, защото грижата за обществото и подпомагането на региона на Панагюрище не е просто точка от фирмената политика, а дългогодишна визия, която следваме. Инвестирахме 150 млн. лв. в различни проекти, които развиват различни сфери - туризъм, здравеопазване, инфраструктура, образование. Ще помагаме и в други райони. При щетите от наводнението в Карлово изпратихме тежка техника. Приемаме тази награда като отговорност и ще продължим да бъдем социално отговорна компания", увери Ивайло Василев.
В категорията за повишаване на качеството на живот отличена беше и Българската банка за развитие. Дейността на банката е насочена към политиките за устойчиво развитие на българската икономика и осигуряване на достъп до зелено финансиране на малкия и средния бизнес. На това набляга и в корпоративната си социална отговорност - опазването на околната среда и еко добротворчеството.
За това си отговорно поведение банката беше отличена с приза "Бизнес Хонорис Кауза", а председателят и изпълнителен директор на УС Илия Караниколов получи статуетката от зам.-министъра на иновациите и растежа Мартин Гиков.
"За мен е удоволствие да връча наградата, тя е пример за това, което банката изповядва и което има в ДНК-то като политика за социално отговорни проекти. Когато има инициатива от долу на горе, нещата винаги се случват", каза Гиков.
Наградата е стимулираща, но и тежка. Надявам се с действията си да продължаваме да я заслужаваме, каза Караниколов.
Пощенска банка беше отличена за приноса си за опазване на околната среда. Банката е лидер в областта на устойчивото финансиране и непрекъснато надгражда своята ESG визия.
Наградата получи Ангел Матеев, генерален мениджър сектор "Банкиране на дребно" от министъра на околната среда и водите Юлиян Попов.