Местните избори са най-сложният вид избори, според законовите правила. От ЦИК препоръчаха на хората предварително да се запознаят с бюлетините, които на места като София например, са за четири вида избори. Образци на бюлетините са закачени пред всички изборни помещения.
Гласуването започва в 7:00 часа и приключва в 20:00 часа. Изборният ден може да бъде удължен, ако след изтичането на времето пред помещенията все още има чакащи хора. Удължаването може да е най-много с един час. На местните избори гласуваме само по настоящ и постоянен адрес и няма секции извън страната. За да упражни вота си избирателят трябва да има валидна лична карта или удостоверение от МВР за текущо издаване на такава.
Местни избори 2019 в цифри
Пред изборните стаи са закачени образци на бюлетините, които хората могат да разгледат, за да се ориентират по-лесно преди да стигнат до урните. Бюлетините за кмет, за общински съвет и за районен кмет са отделни една от друга и не е задължително да се гласува с всички. Съответно избирателите могат да гласуват само за кмет или само за общинар.
След приключване на гласуването имената на избирателя се записват само в списъка за съответния вот. На местните избори няма машинно гласуване никъде в страната. Гласуваме стандартно, с бюлетината, само със син химикал, за една партия и със знак "Х" или "V". Избирателят трябва да следи на бюлетината да бъдат поставени два печата от избирателната комисия. В бюлетината за общински съветници партиите са с номера от 1 до 100 в квадратчета, а преференциите от 101 в кръгчета, за да се избегне дублиране както на предишни избори с феноменът „15-15”.
Дори да не е отбелязана преференция гласът е действителен. Имената на кандидатите за общински съветници не са записани в бюлетината и ако избирателят иска да гласува с преференция за някого, трябва предварително да види под кой номер е кандидатът. Може да бъде посочена само една преференция за общински съветник, а ако бъдат отбелязани повече от една, то в такъв случай бюлетината остава валидна, но ще се отчете единствено резултатът при партиите или коалициите, чието квадратче е вляво на бюлетината.
Разместване на общинската листа на партията или коалицията след достигане на 7% праг от гласовете на всички, гласували за листата. Ако бюлетините са без отбелязана преференция, тя автоматично отива при първия в листата. Според разпоредбите на ИК до 48 часа след края на изборите ОИК трябва да излезе с решение за резултатите и да ги обяви пред ЦИК. При определяне на резултатите от гласуването за кмет, кандидат може да бъде избран, само ако е получил повече от половината от действителните гласове. Балотажът е на 3 ноември.
МЕСТНИ ИЗОРИ 2019: ВСИЧКО, КОЕТО ТРЯБВА ДА ЗНАЕМ ЗА ВОТА В СОФИЯ И СТРАНАТА