Вълненията около първия учебен ден преминаха. Дойде време за придобиване на нови знания и умения, учене и домашни. В първите няколко седмици след началото на учебната година е много трудно да се привлече вниманието на учениците и най-вече това на първокласниците.
Едно от предизвикателствата, пред които се изправят родители и учители днес, е да насърчат децата да учат. В ерата на дигиталните технологии, социалните мрежи и видеоигрите и развитието на изкуствения интелект са много по-атрактивни за тях от учението. Въпреки това, знанието и четенето си остават най-ценните умения, които децата трябва да развиват. Ето няколко метода, които психолозите препоръчват, ако срещаме затруднения да насърчим децата да учат.
Метод на похвала
Малките деца са амбициозни, любознателни и развълнувани от това, което им предстои. В повечето случаи ученето при тях се случва по-лесно. Любопитни са за света, искат да приличат на родителите си. При тях работи методът на похвалата. Децата обичат похвалите. Окуражавайте ги, дори при най-малкия успех. Това ги мотивира да продължават напред и да се стараят повече.
Мотивация
Всяко дете е различно, има различни интереси и хобита. Един от начините, по който може да насърчите децата да учат е мотивацията от крайната цел и награда след това. Например, ако си напише домашните, след това ще може да играе, да излезе навън или да прекара време с вас. За да има мотивация за учене, детето трябва да разбере колко си струва да прави нещо, към което може да не се чувства достатъчно склонно. Поставянето и поддържането на цели може да помогне това да се случва спонтанно.
Защо трябва да учим?
Ученето помага на децата да получават знания и умения, с които да се развиват и да бъдат успешни в живота. Защо трябва да учим или защо трябва да ходя на училище са едни от най-честите въпроси, които може да чуе един родител. Разговаряйте с децата си какво им предстои да научат, защо ще го учат и как ще могат да го използват. Например, учиш математика, за да можеш да смяташ и да пазаруваш сам. Когато ходите на пазар с детето си може да тренирате смятането и да му давате лесни задачи. По този начин нагледно ще види как може да използва наученото в училище. Същото е и с четенето, когато четете книжки, включвайте го и него в четенето. Опитвайте се да тренирате наученото в ежедневните си дейности.
Правилна нагласа и подход
Нагласата може да промени възприятието на децата за учебния процес и училището. Ако представяте дейностите като работа и задължение, децата ще ги възприемат като нещо неприятно. Честа грешка, която родителите допускат в опит да накарат децата си да седнат да учат са забраните като - трябва да направиш това, иначе няма да излизаш. По-добре би било да обяснявате на децата си какво ще получат след като научат, а не какво ще загубят, ако не си напишат домашните. Отрицателното подтикване като наказания, възпрепятстват възможността за желание към учене.
Учим с игри
Най-добрият начин за учене е да използвате образователни игри. Игрите могат да направят ученето по-приятно и да помогнат на децата да развият критично мислене. Друг начините, по който може да направите нещата по-забавни, е да използвате технологията. С образователни приложения, уебсайтове и онлайн игри.
Пубертетски години
В годините на пубертет децата чести губят желание да учат и дори да ходят на училище. В главата им са хиляди мисли, емоции и трудно могат да задържат вниманието си. Основния метод, който може да използвате при тях, е да се опитвате да ги мотивирате. Като по-големи те ще са и по-осъзнати. Насърчете ги да се фокусират върху интересите си и да ги развиват. Говорете за бъдещите им планове и желания. Какво ще се случи след като завършат, как могат да сбъднат мечтите си и с какво ще им помогнат, нещата, които учат в училище.