Температури около обичайните, но дъжд повече от необходимото - това изглежда ще се случи и в началото на юли, не че е особена изненада на фона на хладната пролет и по-хладното начало на лятото.

Схема на по-ниското заледяване около Антарктида наблюдавано през тази година. Отклонението е съществено, с повече от 2 млн. кв. км.   /ClimateReanalyzer

Времето през юли: Бури и високи температури на ротационен принцип

В петък и в събота хубаво време с много слънце и приятни летни температури. Но още в събота привечер от запад облачността ще се увеличи и дори над крайните западни райони е възможно да превали и прегърми. Това е начало на по-съществено влошаване на времето, което ще обхване страната в неделния ден. Тогава ще има валежи от дъжд, на места придружени и от гръмотевици, като валежи се очакват почти над цялата страна. Температурите също слабо ще се понижат, главно над Западна България. Не са изключни и градушки. За неделния ден следете краткосрочните прогнози на НИМХ.

В началото на следващата седмица особена промяна на времето не се очаква. След влошаването в неделя, в понеделник денят ще започне със слънце, но около обед и в следобедните часове главно над западните и южните планински райони отново ще има условия за гръмотевична дейност.

Над 100 жервти са взели екстремните горещини в Мексико

По подобен сценарий ще се развият нещата и във вторник, и стигайки до сряда, моделите покзват ново по-съществено влошаване на времето, като на повече места са възможни валежи, придружени и от гръмотевици. 

В четвъртък, петък и събота се запазва възможността за валежи, главно над планинските райони на Западна и Южна България.

Според средносрочните прогнози чак след 10 юли ще има вероятно стабилизиране на времето и повечко дни с много слънце и по-високи температури.

В Китай обявиха код червено за опасно горещо време

Що се отнася до температури през следващата седмица, не се очакват горещини, най-високите температури в низините на страната ще достигат 33-35 градуса, а над западните райони и в по високите полета на Западна България, включително София, до 28-29 градуса. Но в отделните дни могат да са и по-ниски - от 22 до 25 градуса.

По света нещата са нормални, като изключим две аномалии - едната е в Австралия, където в централните пустинни райони на континента паднаха дъждове - на места до 10 пъти над нормата, а температурите се понижиха до необичайно ниски стойности.

Нови валежи от дъжд с гръмотевици и в сряда, и в неделя

Другата аномалия е в Южния океан, около Антарктида, където зимата е в разгара си. Морският лед там, около бреговете на ледения континент, е с около 2 млн. кв. км. по-малко от обичайното и това изглежда се регистрира за първи път, откакто се водят наблюдения. Припомняме само, че преди две години беше точно обратното - ледът бе на необичайно високо ниво и обхващаше рекордна площ около Антарктида. 

Сега учените ще търсят причините за това явление, което обаче не бива да се свъзва със промените в климата. Както вече сме писали, ледената покривка на континента за миналото десетилетие се е увеличила с около 600 гигатона, много повече в Източна Антарктида. В западната част на ледения континент някои шелфови ледници губат част от масата си.

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм