Експериментите с по-кратка работна седмица в различни държави по света продължават да се увеличават, като някои от страните вече преминаха към седмичен работен режим от четири дни, пише Darik Business Review.
Въпреки че фирмената инициатива е важна, работната култура и трудовото законодателство на дадена страна също оказват влияние върху броя на часовете, в които служителите полагат труд седмично.
Държавите по света, преминали към четиридневна работна седмица
Ето и кои са петте държави в света с най-кратка работна седмица, според Международната организация на труда:
- Вануату: 24.7 часа седмично
- Кирибати: 27.3 часа седмично
- Мозамбик: 28.6 часа седмично
- Руанда: 28.8 часа седмично
- Австрия: 29.5 часа седмично
Най-добрите държави за пенсиониране
Ето и петте държави с най-дълга работна седмица:
- Обединени арабски емирства: 52.6 часа седмично
- Гамбия: 50.8 часа седмично
- Бутан: 50.7 часа седмично
- Лесото: 49.8 часа седмично
- Конго: 48.6 часа седмично
Важно е да се отбележи, че тези работни часове не са задължителни. В ОАЕ, например, 46% от служителите полагат по над 49 часа труд седмично, докато този показател в Австрия е едва 8%.
Средният американски служител работи по 36.4 часа седмично - по-малко от Южна Корея (37.9 часа), Китай (46.1 часа), Русия (37.8 часа) и Индия (47.7 часа).
По-малко от американците работят във Великобритания (35.9 часа), Израел (35.4 часа), Канада (32.1 часа) и Норвегия (33.5 часа). Седмично у нас се полага труд средно по 31.13 часа, докато в ЕС този показател възлиза на 30.2 часа.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts