Стойностите на наемите в Ню Йорк продължават да се покачват, на фона на по-малкото налични имоти, инфлацията и завръщането на хората в Голямата ябълка след пандемията от COVID-19.
Пазарът на луксозни имоти в града регистрира ръст от 2.7% през изминалата година, въпреки че Федералният резерв на страната повиши лихвите с най-бързия си темп от 80-те години на миналия век, пишат от Darik Business Review
Според данни на Miller Samuel, средната цена на луксозните имоти в Манхатън вече е 1.948 млн. долара, или с 52 хил. долара повече спрямо година по-рано.
От Knight Frank прогнозират нови повишение от поне 2% през 2023 г., което е близо двойно спрямо средните 1.1%, отчетени в последните 10 години.
Въпреки високите лихви по кредитите, проблемите в банковия сектор и несигурната икономическа обстановка, интересът към имотите в Ню Йорк не секва.
Къде жилищата по света са най-скъпи и какво е мястото на София в класацията?
През 2022 г. в Манхатън са продадени 14 500 имота, което е с 23% повече спрямо предпандемичната 2019 г. Общо 244 от продажбите са за суми, надхвърлящи 10 млн. долара.
Общо 80% от новите имоти са купени с пари в брой, т.е. новите им собственици не разчитат на финансиране от банките.
Днес на пазара в Манхатън има обявени 7 804 имота, което е с 13% по-малко спрямо май 2022 г., когато те достигат най-високата стойност за 2022 г. от 9 016 броя.
Разходка из най-скъпия хотел в Манхатън, в който цените на нощувка стартират от $3 900
Наемите
Наемният пазар отчита една от най-силните си години, като само през 2022 г. цените добавят 19%. Спрямо рекордно ниските нива от 2021 г., средните наеми на луксозните имоти са нараснали с 49%, посочват от Knight Frank.
По последни данни имотите, които могат да бъдат наети, намаляват в края на януари до 14 148 спрямо над 41 хиляди към октомври 2020 г.
Това подтиква наемателите да търсят по-дълъг период на договори, като двегодишните контракти вече са с дял от 42% спрямо 16 на сто преди година.
Най-скъпо
Наемите в най-престижния район на Манхатън - Central Park South, достигат средните 10 995 долара, докато в Трибека и Сохо могат да се намерят жилища за средните 9 500 и 6 395 долара на месец.
Над 5 хил. долара месечно са наемите в поне още шест нюйоркски квартала, сочат данни на Knight Frank.
Образованието на преден план
Образованието е водещ фактор при 8% от сделките с луксозни имоти в Ню Йорк. Този процент расте до 12 на сто при богатите хора от Китай и Европа.
В Ню Йорк учат 12% от чуждестранните студенти в страната, което се равнява на 113 600 души - с 6.3% повече спрямо година по-рано.
В Голямата ябълка се намират около 200 от най-престижните университети на страната. Общо 40% от чуждестранните студенти са родени в Китай, многобройни са представителите и на Индия, Южна Корея, Канада и Тайван.
Общо 50 от централите на 500-те компании, включени в класацията Fortune 500, се намират именно в Ню Йорк. Всички те се обръщат за нови служители към студентите от близките университети.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Четете актуалните новини за предсрочните парламентарни избори, анализи, коментари и всичко от деня на вота:
Още по темата
- Два куриоза в изборния ден в Пловдив, близо 25% в града и 22% в областта гласуваха
- В Пловдив очакват изборните книжа да бъдат обработени до сутринта на 28 октомври
- Врачани ще се возят на шест чисто нови електробуси след близо година
- Приключи изграждането на пететажния жилищен блок с 35 социални жилища в Смолян