Служебното правителство предлага бюджетът за 2023 г. да е с дефицит 6.4% от БВП, което в номинално изражение представлява почти 12 млрд. лв. Кабинетът не предлага промяна в данъчната политика.
Според разчетите на финансовото министерство ще е необходимо тегленето на нов държавен дълг в размер на 13,7 млрд. лв.
Консултациите приключиха. Какви са заявките на политическите формации? (обзор)
Последните месеци служебното правителство представи аргументите да предложи бюджет със съответни приходни и разходни мерки с дефицит 3%, който да отговаря на критериите на Пакта за стабилност и растеж, коментира премиерът Гълъб Донев.
Той припомни, че за да се постигне такъв дефицит служебното правителство е подготвило промени в данъчното законодателство - възстановяване на намалените ставки на ДДС, данък „свръхпечалба”.
Почти 1400 лева са нужни за издръжката на един човек
За да постигне 3% дефицит служебният кабинет е избрал втоият вариант, но вижданията им не са се припокрили с тези на парламентарно представените партии.
Подобни коментари служебният кабинет е чул и от останалите формации.
Заради това и предложеният законопроект е с дефицит от 6,4% от БВП. Предложения два пъти по-висок дефицит от този, заложен в Маастрихтските критерии, е заради законодателните промени на последните четири парламента.
12% по-високи пенсии от 1 юли предвижда проектобюджета на ДОО
Финансовият министър Росица Велкова уточни, че със законопроекта не се предлага промяна в данъчната политика. Всичко това обаче води до необходимостта от теглене на нов държавен дълг в размер на 13,7 млрд. лв.
По думите ѝ приходите по сегадействащото законодателство имат номинален ръст от 6,1 млрд. лева, а разходите са скочили до 11,8 млрд. лева, което води до допълнително влошаване на дефицита с 5,6 млрд. лева.
Гълъб Донев не би участвал в редовен кабинет
Въпреки въвеждането на намалени данъчни и акцизни ставки и увеличение на прага на ДДС, Велкова поясни, че високата събираемост не е достатъчна да осигури финансирането на ръста на разходите като увеличаването на пенсиите, социалните разходи и възнаграждения, както и нереализирани европейски и национални инвестиционни програми.
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts