Правителството не предложи проектобюджета за 2025 г. в обещания срок. Преди седмици кабинетът увери, че до 14-и февруари план-сметката ще бъде внесена, но впоследствие я отложи със седмица. Опозицията смята, че забавянето поставя в опасност влизането на страната ни в еврозоната, но властта е категорична, че положението е под контрол. 

"Демократична България" (ДБ) смята, че със забавянето на бюджета управляващите саботират собствените си цели. Мартин Димитров коментира.

"Правителството изглежда, че саботира собствения си план за влизане в еврозоната. Обявиха, че ще внесат бюджета на 14-и февруари - бюджет няма, данни за януари няма, план за действие няма", каза депутатът от ПП-ДБ. 

Атаките от опозицията към властта продължиха и през партия МЕЧ.

"Винаги има опасност за парите на държвата, когато ГЕРБ управлява държавата. Еврозоната никога не е била самоцел за МЕЧ. Предполагам не е и в плановете на сегашното правителство. За нас в момент и 2025г., и 2026г. еврозоната е мираж", посочи Радостин Василев. 

Финансовият министър Теменужка Петкова обясни защо проектобюджетът се бави и увери:

Дарик

"Това, което в момента правим и имаме необходимост от още няколко дни, е свързано с ангажимента на България да изготви структурно-фискален план, който трябва да предаде в Европейската комисия. Той се отнася за периода 2025г.-2028г. За еврозоната няма никакъв риск. Както многократно сме заявявали - очакваме да излязат данните на ЕВРОСТАТ за инфлацията. Те ще бъдат факт на 24 февруари. Ако България покрие критерия за инфлация и отговаря на всички изисквания, така както предвиждат решението на парламента, министърът на финансите е длъжен веднага да подаде искане за изготвяне на конвергетнетен доклад", каза тя. 

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов контраатакува опозицията по твърденията ѝ, че властта саботира еврозоната.

"Тези хора като нямат какво да кажат си говорят откровени глупости. Те 4 години саботираха еврозоната", каза той. 

"Продължаваме промяната" ще изчакат да видят проектобюджета, за да преценят дали да го подкрепят. 

"До 3% дефицит, до 40% разходи и да няма големи глупости", посочи Асен Василев. 

А лидерът на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски коментира, че би подкрепил бюджета, ако в него има достатъчно добри неща за хората. "Възраждане" пък опрекват Националния статистически институт (НСИ) заради данните за инфлацията, която е един от критериите за еврозоната.