Германският канцлер Олаф Шолц изгуби вота на доверие в парламента. Това означава, че ще има предсрочни избори за страната през февруари, предаде BBC.
Шолц свика вота в понеделник и очакваше да го загуби, но прецени, че предизвикването на предсрочни избори е най-добрият му шанс да възстанови политическата съдба на партията си.
Това се случва около два месеца след разпадането на коалиционното правителство, съставено от три партии.
Преди гласуването в понеделник Шолц заяви, че сега избирателите ще трябва да „определят политическия курс на страната“, като по този начин даде началото на предизборна кампания. Загубата на вота на недоверие в понеделник беше исканият резултат от него.
Вот на доверие в парламента на Германия/ Getty images
Откакто през ноември се разпадна спорната трипартийна управляваща коалиция на Шолц, той разчиташе на подкрепата на опозиционните консерватори, за да приеме каквито и да било нови закони, което на практика превърна администрацията му в неработещо правителство.
Социалдемократическата партия (СДП) изостава значително в проучванията на общественото мнение, докато консервативният Християндемократически съюз на Фридрих Мерц изглежда е на път да се върне в правителството.
Олаф Шолц/ Getty images
Откривайки дебата, Шолц обясни, че предсрочните избори са възможност за определяне на нов курс за страната и призова за огромни инвестиции, особено в отбраната, докато Мерц заяви, че по-големият дълг ще бъде бреме за по-младите поколения и обеща намаляване на данъците.
На пръв поглед разпадането на коалицията беше предизвикано от спор за пари. Лявоцентристката СДП на Шолц и партньорите му от Зелените искаха да облекчат строгите правила за дълга на Германия, за да финансират подкрепата за Украйна и ключови инфраструктурни проекти.
Това беше блокирано от министъра на финансите Кристиан Линднер, който е лидер на либералната Свободна демократическа партия, подкрепяща бизнеса.
Линднер беше уволнен и коалицията се разпадна.
Партийната политическа система на Германия стана още по-фрагментирана, като в парламента има повече партии от всякога. Новите политически сили, които се издигат, също са по-радикални.