Два дни остават до вота на доверие в германския Бундестаг, след който най-вероятно федералната република ще отиде на предсрочни избори на 23 февруари. Европейското издание Politico публикува аналитичен материал, в който очертава стъпките пред Берлин оттук нататък.
Според медията, малко други държави могат да организират толкова бавно и целенасочено сриване на правителството, както прави Германия в момента. Вотът на доверие към канцлера Олаф Шолц в германския парламент в понеделник, който той почти сигурно ще загуби, е само последната стъпка в процеса, който започна в началото на ноември и ще завърши с предсрочни избори на 23 февруари.
И въпреки че крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ (АзГ) със сигурност ще се опита да обърка работата през следващата седмица, това, което ще се случи след това, е до голяма степен предвидимо.
Общо 733 депутата ще имат право на глас в понеделник. Те трябва да гласуват за или против трипартийната коалиция в център-ляво, водена от Социалдемократите на Шолц. По време на заседанието в понеделник Шолц ще направи първо 25-минутно изказване, в което се очаква да изложи мотивите си за свикване на вот на доверие. Речта му ще бъде последвана от парламентарни дебати с продължителност около два часа, след което идва ред на гласуването.
Politico пише, че единствената партия, която би направила изненада е именно АзГ. Някои от нейните депутати вече заявиха, че планират да подкрепят Шолц, тъй като се опасяват, че вероятният следващ канцлер Фридрих Мерц от дясноцентристкия Християндемократически съюз (ХДС) може да вкара Германия във война, като подкрепи Украйна срещу Русия повече, отколкото Шолц. АзГ, не изненадващо, е против намеса на Берлин във войната.
Понастоящем AfD е на второ място в проучванията, което вероятно ще я превърне в най-голямата опозиционна сила след изборите - така че тя има интерес от разпускането на парламента. Според изданието, лидерите на парламентарните групи на Зелените изглежда ще неутрализират възможните крайно десни изненади, като призоват своите депутати да се въздържат при гласуването.
Това означава, че дори ако всички депутати от AfD и собствената парламентарна група на Шолц подкрепят канцлера, мнозинството все още ще е далеч.
Ако Шолц загуби гласуването, в понеделник следобед той ще предложи на германския президент Франк-Валтер Щайнмайер да разпусне Бундестага „Ако президентът последва моето предложение, избирателите ще могат да изберат нов Бундестаг на 23 февруари. Това е моята цел“, каза Шолц по-рано.
Припомняме, че причината за разпада на трипартийната коалиция бяха различия в идеите за разходите на страната. На този фон ХДС и баварската му посестрима партия Християнсоциален съюз към момента водят според сондажите с около 32% подкрепа. Социалдемократите на Шолц са трети след АзГ с около 16 на сто подкрепа. Въпросът, който си задават политическите анализатори в момента е коя партия ще влезе в ролята на партньор на Мерц в новото правителство.
Още по темата
- Орбан очаквал “нова епоха за Запада” след инаугурацията на Тръмп
- Откриха във Видин "Форд Мустанг", издирван в Шенгенска информационна система и Интерпол
- Външният ни министър: Имаме напредък по темата с падането на визите за САЩ
- Весела Чернева: България все по-често се третира като страна, отпаднала от дебатите в ЕС