Израел нанесе най-интензивните си удари по Ливан от близо година насам, което изостри конфликта между държавата и ливанската въоръжена групировка “Хизбула”, предаде Reuters. От САЩ призоваха за дипломатическото решение, което според тях е “постижимо и спешно”.  Великобритания призова за незабавно прекратяване на огъня между Израел и „Хизбула“. 

“САЩ се страхуват и са обезпокоени от потенциална ескалация“, заяви на брифинг говорителят на Белия дом Карин Жан-Пиер.

Трима ливански източници от сферата на сигурността посочиха, че това са най-тежките въздушни удари от началото на конфликта през октомври. Няма данни за жертви.

“Бомбардировката включва повече от 52 удара в Южен Ливан”, съобщи ливанската държавна информационна агенция NNA.

Израелските военни обещаха да продължат да атакуват „Хизбула“.

В телевизионно обръщение в четвъртък лидерът на „Хизбула“ Хасан Насрала заяви, че експлозиите на взривни устройства във вторник и сряда „са преминали всички червени линии“.

„Врагът премина отвъд всички контролни механизми, закони и морал. Атаките могат да се разглеждат като военни престъпления или обявяване на война“, каза той. 

Израел не е коментирал пряко избухването на пейджърите и уоки-токитата. 

При взривовете на уоки-токита в сряда бяха убити 25 души и ранени най-малко 600. При експлозиите на пейджъри във вторник загинаха 12 души, а ранени са 2000. Ливанската армия продължава да унищожава подозрителни електронни устройства, докато хората в страната описват, че живеят в страх. Болниците в Бейрут са претъпкани, а лекарите се страхуват за използват техника заради опасност от нови взривове.

Напрежението в Близкия изток е от месеци

Ескалацията на конфликта в Близкия изток тлее от месеци, като най-остро се конфронтират Тел Авив и "Хизбулла". Подкрепяната и въоръжавана от Иран групировка, се закани да отмъсти след убийството на двамата лидери на "Хамас" - Исмаил Хания и Мохамед Дейф. Хания беше убит в иранската столица Техеран, след което последва обещание за отмъщение от страна и на Иран, и на "Хамас".

През април пък израелски ракети удариха Иран. Ден по-рано пък Техеран изпрати ракети по посока на Израел. Армията отчете, че 99 % от изстреляните ракети и дронове при иранската атака срещу еврейската държава са били прехванати и тя е била „осуетена“. 

Припомняме, че "Хизбулла" изстреля ракети по Израел в деня след  атаката на палестинската групировка "Хамас" на 7 октомври, която предизвика войната в Газа, и оттогава се водят постоянни престрелки. Въпреки че никоя от страните не позволи това да прерасне в пълномащабна война, това доведе до евакуацията на десетки хиляди хора от граничната зона и от двете страни.

Поредицата разменени удари само постави под въпрос преговорния мирен процес, като партньорите на Бенямин Нетаняху в САЩ и ЕС подчертаха, че не подкрепят подобна агресия и неколкократно призоваха за връщане на масата на преговори.