
- Актуална статистика за разпространението на Covid-19 у нас и по света ТУК
- Всичко най-актуално по темата за коронавируса ТУК
Изолацията вреди колкото 15 цигари на ден. Това предупреждение отправя проф. Стивън Райхър от екипа, който съветва британското правителството по отношение на мерките срещу епидемията от Ковид-19.
Професорът по социална психология в Университета на Сейнт Андрюс казва за “Телеграф”, че ефектът от социалната изолация за здравето е подобен на ефекта от наднорменото тегло и тютюнопушенето.
Управляващите на Острова предупреждават, че е твърде рано да се вдигат ограниченията на фона на опасения от нов пик на епидемията. В същото време нивата на тревожност и депресия се увеличават, а с това и загрижеността за психичното здраве.
„Проблемът с ограничителните мерки е изолацията. Да си откъснат от другите хора е лошо както за психиката, така и за физическото здраве. Това е еквивалентът на 15 цигари на ден”, казва проф. Стивън Райхър, един от специалистите по психология, съветващи британското правителство.
През 2015 година екип на американския Университет Бригъм Янг достига до убедителни доказателства, че хората, които изпитват липса на социални връзки са изложени на риск от преждевременна смърт, като той е по-висок сред хората под 65-годишна възраст.
Други проучвания показват, че социалната изолация може да доведе до симптоми, свързани със сърдечносъдови заболявания и може да причини безсъние, високо кръвно налягане и отслабване на имунната система.
Хората са социални животни. Да сме свързани е изключително важно, изтъква Райхър, които е професор по социална психология в Университета на Сейнт Андрюс. Тъй като мерките за дистанциране са необходими, за да се ограничи разпространението на вируса, хората трябва да намерят други начини за комуникация, каквито са все по-популярните видеоразговори.
Допитване на Националната статистическа служба показва обаче, че хората разчитат на онлайн комуникацията, за да се справят по време на карантината, но в същото време усещането за самотност продължава да се увеличава, заради забраната за физически контакти.
Според социологическо проучване, проведено през април 83.5 процента от британците са спазвали стриктно противоепидемиологичните мерки, а 16.5 на сто са нарушавали правилата.
Проф. Райхър посочва, че е впечатляващо колко голям е делът на гражданите, които подкрепят мерките. Има данни, че някои хора започват да ги нарушават. Според него, причините за това не са толкова психологически, колкото съвсем практични. “Тези, които могат да си позволят да останат у дома, ще го направят, а ако трябва да сложат храна на масата, ще излязат,” казва ученият. Според него, по тази причина правителството трябва по-скоро да направи възможна, а не силово да налага карантината.
Междувременно президентът на Танзания Джон Магуфули нарече тестове за Ковид-19 „мръсна игра” и заяви, че са фалшиви, тъй като по думите му дали положителен резултат за папая и коза, предаде Ройтерс. Магуфули, чието правителство е критикувано, че не оповестява информацията за епидемията от коронавирус, обясни, че е дал указания на тайните служби да проверят качеството на тестовете.
Служители на реда взели проби от плодове и животни и им сложили етикети с имена на хора, а лаборантите не знаели какво изследват. Папая и коза дали положителен резултат, което според Магуфули означава, че вероятно някои хора с положителен резултат в действителност не са заразени. Той добави, че изпраща самолет, който да достави билковото лекарство срещу Ковид-19, предложено от президента на Мадагаскар.
За повече новини ни последвайте в страниците ни във Фейсбук, Туитър и Инстаграм
Абонирайте се и за канала ни в YouTube