Повече от 2 и половина милиона украинци живеят в Полша, което прави над 7% от населението. През последните месеци обаче бежанци, избягали от войната, споделят пред Бибиси, че отношението на местните се е променило драстично и някои украинци дори стават обект на тормоз.

Светлана, името е измислено по желание за анонимност, разказва, че дъщеря ѝ е харесала училището в Полша.

„Дори когато се преместихме в друг район, тя не искаше да сменя училището“, казва 31-годишната украинска майка. „Толкова много й харесваше. Нямаше тормоз.“

Сега тя казва, че атмосферата в училището - а и в Полша като цяло - се е променила. Преди две седмици детето се прибира вкъщи и казва: „Днес едно момче ми каза: „Връщай се в Украйна“. Светлана е изумена.

Тя е една от десетките украинци, живеещи в Полша, които разказват пред Би Би Си, че през последните месеци антиукраинските настроения са се увеличили значително.

Много от тях описват, че са преживели обиди в обществения транспорт, тормоз в училищата и ксенофобски материали в интернет. Поляризиращата президентска предизборна кампания увеличила напрежението.

Ден след като на дъщерята на Светлана е казано да се върне в Украйна, насилието става още по-тежко.

„Момичетата от горния клас започнаха да се оплакват, че тя говори украински. След това се престориха, че падат на земята, крещейки „Ракета! Залегни!„ и се смееха“, разказва Светлана. „Тя се върна у дома с плач.“

Жената споделя, че е забелязала промяна в отношението към украинците и на други места: „В работата много хора казват, че украинците идват тук и се държат лошо. А моите украински приятели казват, че искат да се приберат у дома, защото поляците не ни приемат. Сега е страшно да се живее тук.“

Когато през февруари 2022 г. започва войната, поляците изказват съчувствие. „Беше невероятно. Всеки ден хората се обаждаха и питаха: „С какво можем да помогнем?“, разказва активистката Наталия Панченко, ръководител на базираната във Варшава фондация Stand with Ukraine.

Три години по-късно Наталия казва, че според нея мнозинството поляци все още подкрепят Украйна. Но нейната организация е забелязала, че преди няколко месеца са се увеличили антиукраинските обиди в интернет.

„След това започнаха да се появяват и в реалния живот“, казва тя. „Напоследък имаме все повече и повече такива ситуации... ксенофобски обиди на хора, работещи в магазини или хотели, само защото говорят с украински акцент.“

Наталия казва, че много украински бежанци, почти изцяло жени и деца, са травмирани. „Тези групи жени и деца са в Полша заради войната, много често техните роднини са на фронтовата линия, в плен или са загинали... и това е групата хора, която е обект на нападение.“

Изследванията показват, че общественото мнение в Полша за украинците наистина се влошава. Според проучване от март 2025 г., проведено от авторитетния център CBOS, едва 50% от поляците подкрепят приемането на украински бежанци, което представлява спад от седем процентни пункта за четири месеца. Преди две години този процент е бил 81%.

Около един милион украинци са официално регистрирани като пристигнали в страната след началото на пълномащабната инвазия. Полша изразходва 4,2 % от своя БВП за украинските бежанци.

Политика и залози

Украйна се превърна в актуална политическа тема по време на ключовата кампания за президентските избори в Полша. Крайно десният популист Славомир Менцен, който в момента заема трето място в проучванията, е крайно антиукраински настроен и подкрепя „споразумение“ с руския президент Владимир Путин.

На второ място е консерваторът Карол Навроцки, който е против членството на Украйна в ЕС и НАТО и финансовата помощ за бежанците, но подкрепя военните действия.

Най-проукраинският кандидат е водещият Рафал Тшасковски от коалицията на министър-председателя Доналд Туск, въпреки че дори той обеща намаляване на социалните помощи за украинците.

Тшасковски се въздържа да изтъква проукраинските си качества, за да привлече центристкия вот на изборите, казва политическият анализатор Марчин Заборовски, цитиран от Бибиси.

„Той реагира на промяната в обществените нагласи. Първоначалният ентусиазъм за подкрепа на жертвите на войната изчезва, негативните настроения вземат връх и това не е съвсем удобна тема за него“.

Миналата седмица полското правителство предупреди за „безпрецедентен опит“ от страна на Русия да се намеси в полските избори, като разпространява „фалшива информация сред полските граждани онлайн“. Москва отрича всички твърдения за намеса в изборите.