Стотици сърби настояха за освобождаването на активисти от две неправителствени организации, които са в ареста от два месеца и чието задържане бе удължено с месец преди два дни, предаде БТА като се позова на сръбски медии. По време на демонстрацията се стигна и до сблъсъци.

Снимки: Getty Imafes

Студенти и граждани протестират отново в Сърбия

Рано тази сутрин много студенти и граждани се събраха пред сградата на съда и прокуратурата в северния сръбски град Нови Сад, за да поискат освобождаването на арестантите.

Една от задържаните активистки, учителката в гимназията „Йован Йованович Змай“ Мария Васич, обяви гладна стачка след решението на съда за удължаване на ареста ѝ. Васич отказва да приема храна и вода.

Сблъсъци

По време на протеста се стигна до няколко инцидента. Протестиращите, които се опитаха да блокират четирите входа към сградата на съда в Нови Сад влязоха в сблъсъци с полицията.

Студенти и граждани протестират отново в Сърбия

По думите на една студентка срещу първите редове протестиращи е употребен лютив спрей, предава регионалната телевизия Ен 1.

Гражданите скандират "Сърбия!" и "Пуснете всички!".

Шестима активисти и студенти от опозиционните организации „Движение на свободните граждани“ и „Студенти срещу авторитарното управление“ са в ареста от 60 дни, след като са обвинени за нарушаване на конституционния ред в страната, а съдът удължи задържането им с още 30 дни във вторник, 13 май.

Студенти и граждани протестират отново в Сърбия

Всички са обвинени въз основа на аудиозапис, който беше излъчен в някои проправителствени медии в Сърбия на 14 март в навечерието на големия антиправителствен протест на 15 март в Белград.

Подслушвани ли са задържаните?

Адвокатите на подсъдимите  твърдят, че Агенцията за сигурност и информация на Сърбия е подслушвала този разговор незаконно и добавят, че не може да бъде юридически  валидно доказателство пред съда.

Студенти и граждани протестират отново в Сърбия

На 1 ноември миналата година в Нови Сад падна козирката на жп гарата и причини смъртта на 16 души. Трагедията предизвика вълна от социално недоволство в Сърбия с протести, прояви на гражданско неподчинение и блокади, организирани главно от студенти, които блокират около 60 факултета в страната. Според протестиращите до трагедията в Нови Сад се е стигнало заради корупционни практики, довели до некачествен ремонт на гарата. Те искат да бъде понесена политическа и наказателна отговорност за случилото се, настояват да се води борба срещу корупцията, а институциите да работят без политически натиск и влияние.

В началото на май студентите призоваха за насрочване на предсрочни парламентарни избори и обявиха, че те няма да се кандидатират за депутати, но ще подкрепят листа с кандидати, които досега не са били част от политическия живот на страната.

Студенти и граждани протестират отново в Сърбия