Изложба, посветена на „Натура 2000 в България“ представя част от редките видове в Пирин. Тя е организирана по повод Европейския ден на „Натура 2000“, който се отбелязва на 21 май.

През 2022-ра се навършват 30 години от създаването на европейската екологична мрежа, както и 60-години от Национален парк Пирин.

Кампания в подкрепа на черните лешояди

Експозицията включва 28 фотографии на Емил Енчев и от фотоархива на "Зелени Балкани". Тя може да се разгледа в посетителския информационен център в Банско до 16 юни, но вероятно ще остане там и през юли.

Целта на изложбата, наречена „Натура 2000“ е да се покаже на хората защо е необходима тази мрежа, а именно за да опази най-ценното от природното ни богатство, каза Елена Тилова от „Зелени Балкани“.

Две от рилските езера се превръщат в блата

На 8 ноември 1962 г. със заповед на комитета по горите и горската промишленост е създаден Народен парк „Вихрен“, чиито правоприемник е Национален парк Пирин, разказа Николина Ангелинина от Национален парк Пирин.

По думите й той е най-старият в България и въпреки че е и най-малкият, природното му богатство е голямо.  Там се срещат 1341 вида висши растения, 17 от който растат само в тази планина.

Национален парк Пирин и резервата „Сребърна“ са единствените два природни обекта в България, включени в списъка на ЮНЕСКО за природно и културно наследство. Буковите гори на Централен Балкан също са в него, но те са част от друг голям обект.

Водолюбивите птици и влажните зони

До средата на юни 31 ученически групи имат запазени часове да разгледат изложбата, каза още Николина Ангелинина. Това означава, че тя ще бъде видяна от близо 1300 деца.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм