Световно застрашени видове като средиземноморски буревестници, кадифени и тръноопашати потапници, къдроглави пеликани, червеногуши гъски и малки корморани продължават да зимуват в България, установи тазгодишното среднозимно преброяване на водолюбивите птици.
От 13-ти до 16-ти януари 42 екипа от експерти и доброволци на Изпълнителната агенция по околна среда, „Зелени Балкани”, БАН, Българското дружество за защита на птиците и други природозащитни организации успяха да обходят и съберат данни за зимуващите птици в над 200 влажни зони у нас.
Преброяването дава оценка за състоянието на популациите на водолюбивите птици и за състоянието на местата, където те зимуват, много от които са част от екологичната мрежа Натура 2000.
В списъка на Конвенцията за влажните зони с международно значение България е представена с 11 влажни зони с обща площ 49 912,43 хектара, което е 0,45% от територията на страната. Това са "Атанасовско езеро", "Комплекс Беленски острови", "Дуранкулашко езеро", "Остров Ибиша", "Шабленско езеро", "Местността Пода", "Поморийско езеро", "Комплекс Ропотамо", "Езеро Сребърна", "Езеро Вая" и "Карстов комплекс Драгоманско блато".
За значимостта на влажните зони, за актуалните данни от последното среднозимно преброяване на водолюбивите птици и очертаващите се тенденции в „Дарик за природата” разговаряме с Радослав Станчев от Изпълнителната агенция по околна среда и Елена Стоева от„Зелени Балкани”.