
Лидерът на германските консерватори Фридрих Мерц не успя да събере необходимото мнозинство в Бундестага, за да бъде избран за канцлер – само два и половина месеца след като спечели федералните избори. Във вторник той получи 310 гласа, при нужни 316 в 630-местния парламент, предаде „Би Би Си“.
Въпреки че коалицията му с централната левица разполага с нужните места в парламента, 18 депутати, които се очакваше да го подкрепят, са се отказали. Провалът на Мерц в първото гласуване се определя като безпрецедентен в съвременната германска история – подобна ситуация не е наблюдавана от 1949 г.
Според германската конституция, Бундестагът има 14 дни да избере канцлер – Мерц или друг кандидат. Не е определен максимален брой на вотовете, но ако не бъде постигнато абсолютно мнозинство, може да бъде избран канцлер и без него.
Следващо гласуване не се очаква поне до сряда, но парламентът ще заседава повторно във вторник, в атмосфера на политическо объркване.
Политическите коментатори определиха резултата като унижение за Мерц, вероятно нанесено от редиците на Германската социалдемократическа партия (SPD), с която християндемократите подписаха коалиционно споразумение в понеделник. Част от депутатите на SPD изразиха неудовлетворение от сделката.
„Това е исторически провал, с който Мерц трудно ще се справи“, коментират анализатори.
Провалът подкопава образа на Мерц като алтернатива на слабостта и разцеплението на предходното правителство, което се разпадна в края на миналата година.
Дяснопопулистката партия „Алтернатива за Германия“ (AfD), която завърши на второ място на изборите през февруари с 20,8% от гласовете, бързо се възползва от ситуацията. Съпредседателят на партията Алис Вайдел написа в X, че вота показва „колко слаба е основата на малката коалиция между [консерваторите] и SPD – отхвърлена от избирателите“.

Прехвърлянето на властта в Германия традиционно се провежда по строго протоколен начин. В навечерието на вота, досегашният канцлер Олаф Шолц беше почетен с тържествена церемония с оркестър на въоръжените сили.
Очакванията бяха, че 69-годишният Мерц ще спечели вота и ще положи клетва пред президента Франк-Валтер Щайнмайер – така сбъдвайки дългогодишната си амбиция да стане канцлер. Бившият канцлер Ангела Меркел присъства в Бундестага, за да наблюдава гласуването.
Мерц сега трябва да реши дали да настоява за второ гласуване – риск, който може да задълбочи напрежението в коалицията. Политическите кореспонденти в Бундестага отбелязват, че липсата на подкрепа дори в първото гласуване подсказва евентуални вътрешни противоречия, които могат да възникнат, дори коалицията да се задържи на власт.

Само ден по-рано посланието беше различно – с подписването на коалиционното споразумение Германия сложи край на шестмесечен период на политическа парализа.
„Имаме исторически дълг да направим това правителство успешно“, заяви Мерц при подписването на документа.
Макар и с крехко мнозинство от 12 места, коалицията между консерваторите и централната левица се смяташе за по-стабилна от разпадналата се през ноември „светофарна“ коалиция от три партии, скарали се заради държавните разходи.
SPD, която беше най-голямата партия в предишната коалиция, претърпя най-лошия си резултат след войната, оставайки трета. Въпреки това Мерц обеща да върне Германия на световната сцена и да съживи забавената икономика.
След две години рецесия, най-голямата икономика в Европа отчете растеж през първото тримесечие на 2025 г. Икономисти обаче предупреждават за рискове пред германския износ, особено заради нови американски мита.
Същевременно секторът на услугите в Германия се сви през миналия месец, засегнат от по-слабо търсене и ниски потребителски разходи.
