Историята на Джуранлий започва в Испания. Попаднал там в спасителен център, след успешно лечение, е дарен на България за изпълнение на програмата за връщане на вида в нашата природа.

В днешно време е много малка популацията на черния лешояд и една от идеите на организацията в областта на опазването на редки видове е Балканите да се превърнат във връзката със съществуващата популация в Пиренеите в Испания, и в Азиатската част на Турция, където извън Европа има колонии на този вид.

В България черния лешояд Джуранлий пристига през 2020 година. Една година престоява на адаптация във волиерата в Природен парк „Сините камъни“ край Сливен, където по-късно е освободен, съобщи за Дарик радио Сливен Ивелин Иванов – ръководител на проект "Светло бъдеще за черния лешояд".

Адаптационната волиера в Природен парк „Сините камъни“ е една от четирите в продължението на Стара планина. При едногодишния си престой там птицата се адаптира, след което е маркирана със сателитен предавател и освободена от клетката.

След освобождаване на Джуранлий от волиерата, с предавател се проследява неговия път, като само за няколко месеца той изминава хиляди километри в търсене на място и партньор..

Продължението на историята, чуйте в аудиото, в репортаж на Мими Данева ...