Със своите подводни тръбопроводни връзки с Алжир и обширна мрежа от терминали за втечнен природен газ Испания е в добра позиция да помогне на Европа да намали зависимостта си от вноса на руски газ.

Но този вариант ще изисква огромни инвестиции за изграждане на тръбопроводи за пренос на газ от Испания до други европейски държави.

Във вторник Европейската комисия определи цел за намаляване с две трети до края на годината на вноса на руски газ в ЕС заради нахлуването на Москва в Украйна.

„RePower EU“ е новият план на ЕК за независимост от руските горива

"Испания може и ще играе важна роля в снабдяването на Европа", заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в събота в Мадрид след разговори с испанския министър-председател Педро Санчес.

Понастоящем Русия доставя 40 % от нуждите на ЕС от газ, като Италия и Германия са особено зависими.

Испания разполага с шест терминала за регазификация и съхранение на втечнен природен газ (LNG), транспортиран по море, което е най-голямата мрежа в Европа.

Газът, който се транспортира във втечнена форма, за да се намали обемът му, трябва да се превърне отново в природен газ до атмосферна температура.

Отделно от това 750-километровиьт дълбоководен газопровод Medgaz, свързва директно богатия на газ Алжир с Южна Испания.

Втори подводен газопровод - GME (Gaz Maghreb Europe), свързва Испания с Алжир през Мароко, но през ноември Алжир спря доставките по него поради дипломатически конфликт с Рабат.

"Страната разполага с голям и диверсифициран капацитет за доставки" и "зависи в много малка степен от руския газ", казва Тиери Брос, енергиен експерт от френския университет Sciences Po.

Част от решението

В Испания и Португалия се намира една трета от капацитета за регазификация на Европейския съюз и Великобритания, според данните на Gas Infrastructure Group (GIE).

Испанският министър на енергетиката Тереза Рибера заяви във вторник, че "има смисъл този капацитет да се използва в полза на нашите съседи и за осигуряване на доставките на газ".

Испания и Португалия разполагат с капацитет за внос на 40 тераватчаса (TWh) природен газ, въпреки че двете страни обикновено потребяват по-малко от 30 TWh, каза Гонсало Ескрибано, енергиен експерт в испанския мозъчен тръст Elcano Institute.

Това означава, че могат да се изнасят поне 10 TWh месечно, без да се брои газът, който може да пристигне по подводния газопровод GME, добави той.

"Това в никакъв случай не е маловажно", каза Ескрибано, добавяйки, че Испания "може да бъде част от решението" на проблема със зависимостта на ЕС от руския газ.

Проблемът е, че между Испания и Франция има само два тръбопровода, които са с малък капацитет, а изграждането на нови ще отнеме години.

Дългосрочно планираният газопровод, свързващ североизточния испански регион Каталуния с Франция, наречен Midcat, беше изоставен през 2019 г. поради липса на споразумение за финансирането му и липса на подкрепа във Франция.

През 2018 г. предпроектно проучване, поръчано от Европейската комисия, заключи, че проектът, оценен на над 440 млн. евро (480 млн. долара) - няма да бъде рентабилен или необходим.

Не можем да пренапишем историята

Но испанският министър на икономиката Надя Калвино заяви, че сега е подходящият момент за възобновяване на проекта, като добави, че той трябва да бъде подходящ и за транспортиране на зелен водород - гориво с ниски въглеродни емисии.

Фон дер Лайен заяви, че засилването на газовите "междусистемни връзки" в Европа "е един от основните ни приоритети".

Португалия също публично подкрепи създаването на нов газопровод между Испания и Франция, но експертите са по-сдържани към идеята.

Румъния отново отваря ТЕЦ-овете на въглища и ще назначи 600 души

Макар че международният контекст се е променил и това би могло да оправдае рестартирането на проекта, работата по газопровода ще "продължи с години", когато той е необходим сега, каза Ескрибано.

Брос от университета Sciences Po заяви, че нов газопровод "не е краткосрочно решение" и предупреди, че "капацитетът на Алжир да измести руските доставки е ограничен".

"Не можем да пренапишем историята", твърди експертът.

"Страната, която има най-голяма нужда от газ, е Германия. Затова би било по-полезно да има газови терминали там, отколкото газопровод между Франция и Испания", добави той.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук